Relacja z V Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej PTSF
Propagowanie idei opieki farmaceutycznej to jeden z filarów działalności Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji (PTSF). Dowodem na to jest już V edycja Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej, która w tym roku odbyła się w dniach 25–27 marca 2022 w Gdańsku. Tegorocznym tematem konferencji były „Nowoczesne rozwiązania w dermatologii”.
Studenci z IV i V roku uczestniczyli w Studenckim Konkursie Opieki Farmaceutycznej (SKOF). Uczestnicy mogli się zmierzyć z realizacją recept, które wymagają zarówno odpowiednich umiejętności teoretycznych, jak i praktycznych. Pierwszy etap miał formę pisemnego testu wiedzy. Zakwalifikowane do finału trzy zespoły musiały wykazać się dodatkowo umiejętnościami rozmowy z pacjentem. Była to idealna okazja do konfrontacji z rozwiązywaniem problemów lekowych, z którymi farmaceuci mierzą się na co dzień. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyły Martyna Chrzanowska i Marta Bojda (studiujące na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach).
Na miłośników leków recepturowych czekał natomiast Studencki Konkurs Receptury Aptecznej (SKRA), składający się z części teoretycznej i teoretyczno-praktycznej. Najlepszymi umiejętnościami w sporządzaniu różnych postaci leków wykazała się Anna Mróz (studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie), która zajęła pierwsze miejsce.
Nie zabrakło także panelu edukacyjnego, podczas którego eksperci przybliżyli studentom tematykę opieki farmaceutycznej w zakresie dermatologii. Absolwent Loyola University Chicago, IL, USA oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, obecnie w trakcie specjalizacji z dziedziny dermatologii lek. Gustaw Roter skupił się na specjalistycznych opatrunkach w leczeniu ran przewlekłych.
Prof. dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska – specjalistka z zakresu badań nad rolą stresu nitro-oksydacyjnego w szeregu patologii – poruszyła tematykę składników aktywnych w preparatach kosmetycznych oraz skupiła się na ocenie efektywności ich działania.
Wykład na temat powikłań po zabiegach z zastosowaniem kwasu hialuronowego wygłosiła prof. dr hab. med. Wioletta Barańska-Rybak – specjalista dermatolog-wenerolog. Ostatni wykład należał do prof. dr hab. Małgorzaty Sznitowskiej, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która przybliżyła tematykę transdermalnej aplikacji leków.
Bez wątpienia V Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej PTSF, dzięki bogatemu panelowi edukacyjnemu, dała studentom duży zastrzyk wiedzy na temat opieki farmaceutycznej w zakresie dermatologii. Z pewnością zaowocuje to w ich przyszłej pracy farmaceuty.
Wielkie podziękowania należą się Partnerowi wydarzenia – Polskiej Grupie Farmaceutycznej, bez którego konferencja nie mógłby się odbyć!