Tańszy lek dla pacjenta. Import równoległy
Czym jest import równoległy?
Import równoległy to nic innego jak sprowadzanie do polskich aptek produktów leczniczych posiadających pozwolenie na obrót w krajach członkowskich UE lub EFTA.
Jakość i bezpieczeństwo importu równoległego
Leki z importu równoległego nie powodują powstania różnic terapeutycznych: posiadają dokładnie takie same substancje czynne, dawkę, postać farmaceutyczną (taką samą lub zbliżoną), drogę podania jak referencyjne leki. Najczęściej mamy do czynienia z identycznym lekiem, tylko sprowadzonym z innego kraju.
W krajach unijnych np. antybiotyki na anginę są dokładnie takie same jak w Polsce, różni je tylko cena. Mimo konieczności transportu z odległych krajów, wypakowania leków z pierwotnych opakowań, wydruku nowych opakowań (kartonik, ulotka), ponownego spakowania pod okiem wykwalifikowanej kadry, przejścia procedur kontroli jakości, nadal leki z importu równoległego są tańsze niż leki z polskiej dystrybucji, zarówno dla apteki, jak i dla pacjenta.
Jak wygląda proces?
Wyspecjalizowane firmy zajmujące się importem równoległym na bieżąco śledzą rynek farmaceutyczny w poszukiwaniu wahań dostępności, znaczących różnic w cenach lub produktów o dużym zapotrzebowaniu na rynku. W przypadku znalezienia możliwości zakupu w innym kraju (np. Portugalia, Bułgaria czy Czechy) składane jest podanie o zgodę na sprowadzenie leku w Ministerstwie Zdrowia. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń produkt jest sprowadzany do Polski, przepakowywany w nowe opakowania, dodawana jest polska ulotka i trafia on do hurtowni farmaceutycznej do sprzedaży.
Skąd różnica w cenie?
Producenci leków o zasięgu europejskim prowadzą najczęściej zróżnicowaną politykę cenową w zależności od kraju, w jakim dany lek jest dystrybuowany. Wynika to z lokalnego prawa farmaceutycznego, list refundacyjnych, specyficznych potrzeb rynku, otoczenia konkurencyjnego i innych czynników. Niejednokrotnie zatem zdarza się, że ten sam lek, produkowany w tej samej fabryce, ma różną cenę w Polsce i np. w Holandii.
Większy popyt na import równoległy oznacza tańsze leki
Oszczędności krajów Unii Europejskiej wynoszą kilkaset milionów euro rocznie, skutkiem czego firmy oferujące import równoległy wręcz zmuszają producentów do obniżania cen produktów leczniczych oferowanych przez nich w krajach importu.
Zatem odpowiedź na pytanie,
dlaczego farmaceuci coraz częściej oferują swoim pacjentom leki z importu równoległego, jest bardzo prosta. Mogą oferować te same leki w korzystniejszej cenie. Korzysta tu zarówno pacjent, jak i farmaceuta.
Lider rynku w imporcie równoległym
Jedną z pierwszych firm oferujących import równoległy w Polsce jest inPharm, firma z wyłącznie polskim kapitałem, która od 16 lat obniża ceny leków i jest liderem pod względem ilości wprowadzonych na rynek polski leków z importu równoległego.
Za sukcesem firmy stoją właściciele, którzy sami są farmaceutami i doskonale rozumieją zarówno potrzeby biznesowe apteki, jak i potrzeby pacjenta.
Kluczem do utrzymania od wielu lat pozycji lidera w imporcie równoległym inPharmu jest najszerszy asortyment produktów leczniczych, w tym leków deficytowych (gdy notowane są okresowe braki dostępności na rynku), bardzo konkurencyjna cena, proces przepakowania zgodny z najwyższymi standardami GMP oraz duży nacisk na wygląd i jakość opakowań.