Farmacopea Argentina
Jak działa woda Daliboura?
Woda Daliboura to receptura warta promowania w Polsce, stwarza bowiem bardzo ciekawe możliwość terapeutyczne. Farmakopea Argentyńska o nich milczy, posłużmy się zatem znowu receptariuszami z całego świata! Najpierw zwróćmy uwagę, że FA 7 w opisywanej właśnie monografii Cuprocíncica Alcanforada, Solución wzmiankuje recepturę Solución Cuprocíncica Alcanforada Diluida, która jest lekiem dziesięciokrotnie rozcieńczonym. I dopiero w takiej właśnie rozcieńczonej postaci może być zastosowana – pozwala to uniknąć podrażnienia skóry.
A jakie są wskazania terapeutyczne tak rozcieńczonego leku? Szwajcarski receptariusz Préparations magistrales dermatologiques en Suisse przypisuje mu wskazania do stosowania w opryszczce zwykłej, w postaci okładów i przemywań, 2 lub 3 razy dziennie. Z kolei cytowany już powyżej hiszpański receptariusz Formulario Nacional zaleca ją stosować z następującymi wskazaniami terapeutycznymi: liszajec zakaźny, stany zapalne skóry, egzemy, nadkażone zmiany skórne oraz dermatozy wysiękowe. Receptury szwajcarska i hiszpańska tylko nieznacznie różnią się od argentyńskiej.
Cuidados Paliativos
I jest jeszcze jedno miejsce w Farmakopei Argentyńskiej, w którym odnaleźć można receptury leków „robionych”. To tom IV, zatytułowany Nuevas consideraciones generales. Actualización de métodos generales de análisis y textos de información general. Reactivos y soluciones i rozdział Cuidados Paliativos, w którym zaproponowano leki recepturowe stosowane w opiece paliatywnej. W większości są to doustne, płynne postaci leków do terapii bólu, zawierające chlorowodorki: morfiny, metadonu, kodeiny i amitryptyliny. Spójrzmy poniżej, oto dwa przykłady, kolejno receptury Clorhidrato de morfina solución oral i Clorhidrato de codeína dihidrato, 0,3% solución oral:
Morfina, Clorhidrato de, trihidrato c.s
Metilparabeno 0,08 g
Propilparabeno 0,02 g
Sorbitol 70% 25,0 ml
Agua Destilada c.s.p 100,0 ml
oraz
Codeína, Clorhidrato de, dihidrato 0,30 g
Metilparabeno 0,08 g
Propilparabeno 0,02 g
Sorbitol 70% 25,0 ml
Agua Destilada c.s.p 100,0 ml
Gluconato de chlorhexidina 0,12% solución (colutorio)
Jak widzimy, to złożone receptury z substancjami konserwującymi i poprawiającymi smak niedostępnymi w Polsce jako surowce farmaceutyczne. Nie jest zatem możliwe ich wykonanie w naszych warunkach. Ale mamy również recepturę Gluconato de chlorhexidina 0,12% solución (colutorio), którą – jako klasyczny płyn do płukania jamy ustnej – można zaproponować do szerokiego stosowania, nie tylko w opiece paliatywnej:
Clorhexidina Gluconato, Solución 20% 0,60 ml
Glicerina 5,0 ml
Esencia de menta 0,02 g
Agua Destilada c.s.p 100,0 ml
Recepturę tę, dzięki nadal dostępnemu olejkowi eterycznemu miętowemu, można wykonać z polskim asortymentem surowców recepturowych. Uwaga! Niezbędna jest zamiana glicerolu (bezwodnego) na glicerol 85% i odpowiednie przeliczenie. Nie nastręcza to jednak trudności, bowiem w składzie receptury mamy już przecież wodę.
I na koniec naszych argentyńskich peregrynacji zacytujmy chyba najbardziej imponującą recepturę, którą w tamtejszej farmakopei można odnaleźć (również z rozdziału Cuidados Paliativos). Oto Gel para mucositis. Czapki z głów!
Vitamina A, Palmitato de (1.000.000 UI/ml) 0,125 ml
Nistatina 0,50 g
Vitamina E 10 g
Lidocaína, Clorhidrato de 20 g
Hidrocortisona 10 g
Sacarina Sódica 0,50 g
Metilparabeno 0,08 g
Propilparabeno 0,02 g
Carbómero 2,5 g
Polisorbato 20 0,20 g
Esencia de Limón 0,1 ml
Sorbitol 70 % 20 ml
Trietanolamina 2 ml
Agua Destilada c.s.p 100,0 ml
Niestety, w tej imponującej, wieloskładnikowej recepturze mamy więcej surowców farmaceutycznych, które w Polsce rejestracji nie posiadają.
Zakończenie
W kolejnym numerze „recepta.pl” zaglądniemy do wydawnictw zatytułowanych: “대한민국약전 제 12 개정” oraz „第十八改正日本薬局方”? Czy farmakopee z drugiego końca świata: koreańska i japońska, bo o nich właśnie mowa, mogą w ogóle zawierać receptury interesujące polskiego farmaceutę? Czy dziesiątki tysięcy kilometrów dystansu powodują, że receptury z tych krajów zawierają całkowicie odmienne i nieznane u nas surowce farmaceutyczne? Na te i wiele innych pytań odpowiemy już za dwa miesiące!
W poszukiwaniu ciekawych, inspirujących receptur, które mogą być wykorzystane w codziennej praktyce, na łamach magazynu „recepta.pl” zaglądnęliśmy już do: