RMP – Reiss Motivation Profile, czyli o tym, co nas motywuje cz. 2
STATUS
Wysoka wartość motywatora.
Cenisz sobie prestiż i przynależność do elitarnej grupy w kontekście materialnym i/lub niematerialnym (posiadanie szczególnej wiedzy, umiejętności, kompetencji). Chcesz wyróżniać się z tłumu i zwracać na siebie uwagę. Interesujesz się tym, w jaki sposób widzą Cię inni i zależy Ci na Twojej reputacji. Cenisz sobie możliwość uczestnictwa w spotkaniach dla wybranych osób.
Co Cię motywuje?
- zwracanie na siebie uwagi i bycie „na pierwszym planie”
- prestiżowa praca, marka pracodawcy, elitarna lokalizacja
- traktowanie Cię z szacunkiem
- podkreślanie Twojego wkładu w zasługi dla firmy/zespołu, w osiągnięcie celów
Niska wartość motywatora.
Chcesz żyć na równym poziomie z innymi ludźmi, liczy się dla Ciebie egalitarność. Nie lubisz być w centrum uwagi, nawet jeżeli sobie na to zasłużyłeś. Nie interesuje Cię wartość rzeczy, które posiadasz, nie akceptujesz snobizmu, ponieważ jest to sprzeczne z równością społeczną, która jest dla Ciebie ważna. Status nie ma dla Ciebie znaczenia.
Co Cię motywuje?
- obdarzanie zaufaniem, przyjmowanie poufnych zadań
- otrzymywanie komplementów za dokonania, które nie są związane ze statusem czy pozycją społeczną
- koncentracja na innych lub na tym, co dzieje się dookoła Ciebie, a nie na sobie
- płaska struktura (hierarchia) w pracy, bez tytułów formalnych
REWANŻ
Wysoka wartość motywatora.
Masz silną potrzebę konkurowania z innymi i wygrywania. Tkwi w Tobie duch rywalizacji, lubisz porównywać się z innymi. Wygrywanie jest dla Ciebie bardzo ważne, a przegraną często traktujesz osobiście. Bywa, że trzymasz w sobie urazy i rozpamiętujesz stare konflikty. Nie odpuszczasz zbyt łatwo, zawsze wierzysz, że sukces jest osiągalny, jeżeli o niego zawalczysz.
Co Cię motywuje?
- praca, w której możesz na bieżąco sprawdzać, jak wypadasz na tle innych
- współzawodnictwo, liczne wyzwania i rywalizacja
- ambitne cele i zadania
- zadania, które potrzebują poświęcenia i wiele energii
Niska wartość motywatora.
W życiu cenisz sobie harmonię i poszukujesz kompromisu. Współpraca jest dla Ciebie ważniejsza niż konkurowanie i wygrywanie. Trudno Cię rozzłościć, nie dajesz się szybko sprowokować, preferujesz nieagresywne metody radzenia sobie z sytuacją. Wygrana sama w sobie nie jest dla Ciebie motywująca.
Co Cię motywuje?
- praca, w której nie ma rywalizacji, wygranych czy przegranych
- brak porównywania do innych
- sytuacje, których celem jest osiągnięcie kompromisu, a nie wygrana za wszelką cenę
- środowisko, w którym panuje harmonia
SPOKÓJ
Wysoka wartość motywatora.
Jesteś osobą wrażliwą na zagrożenia, ryzyko, ból lub stres. Jesteś raczej ostrożny i unikasz ryzyka, szczególnie w sytuacjach, kiedy nie masz wpływu na to, co dzieje się dookoła Ciebie. Ryzyko dopuszczasz tak długo, jak długo możesz je kontrolować i dawkować. Kiedy tracisz kontrolę lub musisz zdać się na innych, czujesz się niekomfortowo. Cenisz sobie stabilność i przewidywalność. Nie lubisz zmian.
Co Cię motywuje?
- możliwość podejmowania decyzji z wyprzedzeniem, bez narażania się na stres
- obecność w pobliżu wspierającego przełożonego lub zespołu
- kiedy masz czas do przystosowania się do nowej rzeczy lub sytuacji
- przebywanie w środowisku, w którym jest mało czynników stresujących
Niska wartość motywatora.
Jesteś odporny na stres, lubisz wyzwania i zmiany. Rzadko miewasz obawy i dajesz się przestraszyć. Jesteś wytrzymały na ból, rzadko się uskarżasz, gdy jesteś chory. Sprawiasz wrażenie, że pod wpływem stresu lepiej funkcjonujesz. Lubisz nieprzewidywalność i odnajdujesz się w sytuacjach, kiedy nie masz wpływu na warunki brzegowe. W przypadku zbyt długiej stabilizacji zaczynasz się nudzić.
Co Cię motywuje?
- sytuacje, w których „coś się dzieje”
- wyzwania, brak rutyny, zmienne, dynamiczne otoczenie
- możliwość wykazywania się w sytuacjach stresowych
- życie w szybkim tempie
Jak widzisz, różnice pomiędzy naszymi potrzebami czy warunkami, w których czujemy się dobrze lub źle, są bardzo duże. Warto być uważnym na potrzeby innych i nie zakładać, że potrzebują tego samego, co my. Rozumiejąc siebie nawzajem, jesteśmy w stanie budować bardziej przyjazne środowisko pracy oraz wspierać się wzajemnie w sytuacjach, w których coś, co dla mnie jest komfortowe, być może nie jest komfortowe dla innych. To z kolei sprawia, że zespół, który tworzymy, działa skuteczniej i w bardziej przewidywalny sposób.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru opisującego metodologię RMP, z którego dowiesz się znacznie więcej na ich temat.
Źródło:
Ewa Jochheim, Iwona Kokoszka, Chcieć, Móc, Potrafić. Dlaczego ludzie nie robią tego, co powinni?; RMP Polska Instytut Durkalskiego, Warszawa 2019.