Dlaczego Polacy się nie szczepią? Raport OPZCI
Profilaktyka chorób zakaźnych to nadal pięta achillesowa Polaków. Podczas ostatniego Vaccine Forum 2024 eksperci zaprezentowali dane wyjaśniające niski poziom wyszczepialności dorosłej populacji.
Jednym z głównym powodów wskazywanych przez respondentów jest… brak informacji o programach profilaktycznych. Na problem ten wskazało aż 73% ankietowanych przez Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych. Ale to nie jedyna przyczyna – wśród powodów nieszczepienia się wskazano na niewystarczającą informację związaną z bezpieczeństwem i skutecznością szczepień ochronnych i kłopoty z dostępnością preparatów immunizujących. Problemem dla Polaków są również bariery organizacyjne związane bezpośrednio z samym procesem zaszczepienia się oraz wysoki koszt części preparatów stosowanych w profilaktyce chorób zakaźnych.
W trakcie spotkania eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przedstawili swoje rekomendacje związane z realizacją strategii szczepień do 2030 r. Wśród nich znalazły się zalecenia dotyczące m.in. jednoczesnego podawania szczepionek przeciwko grypie, COVID-19, pneumokokom, RSV i krztuścowi w uzasadnionych przypadkach, a także podawanie szczepionek preferencyjnie w różne kończyny lub z zachowaniem minimum 3 cm odstępu między iniekcjami.
– Podanie kilku szczepionek na jednej wizycie zwiększa szansę na terminowe zaszczepienie pacjenta przeciwko tym wszystkim chorobom, przeciwko którym powinien zostać zaszczepiony, co ma szczególne znaczenie w profilaktyce zakażeń układu oddechowego w populacji dorosłych – przekonywał prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.