Przegląd aktualnie stosowanych inhibitorów agregacji płytek krwi
Tiklopidyna
Tiklopidyna to kolejna pochodna tienopirydyny o hamującym wpływie na agregację płytek krwi i uwalnianie płytkowych czynników krzepnięcia. Zapobiega tworzeniu się zakrzepów tętniczych. Redukuje liczbę wolnych receptorów dla fibrynogenu w błonie krwinki płytkowej, przez co zmniejsza jej zdolność wiązania się z fibrynogenem i stężenie tego ostatniego w osoczu.
Tiklopidyna stosowana jest w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu u chorych po przebytym epizodzie niedokrwienia naczyń mózgowych (udar niedokrwienny mózgu, przejściowe ataki niedokrwienne w wywiadzie). Wskazania do stosowania leku obejmują także: zapobieganie ciężkim incydentom niedokrwienia (zwłaszcza w obrębie naczyń wieńcowych) u pacjentów z zarostową miażdżycą tętnic kończyn dolnych w fazie chromania przestankowego oraz zapobieganie wykrzepianiu w przetoce tętniczo-żylnej u pacjentów poddawanych hemodializom. Lek powinien być stosowany wyłącznie u chorych, u których istnieją przeciwwskazania do stosowania kwasu acetylosalicylowego lub brak wystarczającej reakcji na ASA. Dodatkowo w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym zapobiega niedrożności stentu po jego wszczepieniu (wskazanie niezarejestrowane w Polsce).
Do najpoważniejszych działań niepożądanych towarzyszących terapii tiklopidyną należą zaburzenia hematologiczne (neutropenia, małopłytkowość niejednokrotnie z objawami plamicy małopłytkowej, aplazja szpiku, niedokrwistość hemolityczna, agranulocytoza, pancytopenia, powikłania krwotoczne). Zaburzenia te występują jednak rzadko, objawiają się głównie w pierwszych 3 miesiącach stosowania i zwykle ustępują samoistnie po odstawieniu leku. Do najczęściej występujących działań niepożądanych podczas stosowania tiklopidyny zaliczamy zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, wymioty i biegunkę. Poniżej ukazano najważniejsze interakcje tiklopidyny z innymi lekami.
Heparyny
Działanie przeciwpłytkowe mają także heparyny. Heparyny małocząsteczkowe (LMWH), wprowadzone do lecznictwa w latach 80. XX w., zostały wysoko ocenione w wielu randomizowanych badaniach klinicznych i obecnie, ze względu na zalety i bezpieczeństwo ich stosowania, coraz bardziej wypierają z leczenia przeciwzakrzepowego heparynę niefrakcjonowaną. Do najczęściej stosowanych w Polsce heparyn małocząsteczkowych należą: dalteparyna (Fragmin), enoksaparyna (Clexane), nadroparyna (Fraxiparine) i rewiparyna (Clivarin). Pomimo korzystnego profilu bezpieczeństwa mogą powodować interakcje z innymi lekami.
Kolejnym lekiem działającym przeciwagregacyjnie jest treprostynil, analog prostacykliny, który bezpośrednio rozszerza naczynia krwionośne w krążeniu płucnym i systemowym. Lek ten jest zarejestrowany do leczenia nadciśnienia płucnego.
Podsumowanie
Leki przeciwpłytkowe należą do jednej z ważniejszych grup leków we współczesnej farmakoterapii. Liczne kontrolowane badania kliniczne wskazują na ich dużą skuteczność zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. W następnym numerze magazynu „Recepta.pl” omówione zostaną pozostałe leki antyagregacyjne, w tym najnowsze leki z tej grupy, będące przeciwciałami monoklonalnymi.
Źródła:
Leczenie przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe. Med. Prakt., 2016; 12: 106–110.
Dudek D. i współaut. Nowy model optymalnego doustnego leczenia przeciwpłytkowego pacjentów z zawałem serca z uniesieniem odcinka ST w Polsce. Kardiologia Polska, 2011, 69, 986–994.
Karaźniewicz-Łada M. i współaut. Leki przeciwpłytkowe nowej generacji. Farmacja Współczesna, 2013, 6, 1–5.
Kostowski W. Farmakologia. Podstawy farmakoterapii. 2006, PZWL.
www.mp.pl, stan z dnia 2.03.2024.