Łagodny przerost prostaty z perspektywy farmaceuty
Finasteryd stosuje się także w dawkach 1 mg w łysieniu androgenowym u młodych ludzi. U osób młodszych ryzyko dysfunkcji seksualnych jest dużo większym problemem i pacjent powinien podjąć świadomie decyzję dotyczącą rozpoczęcia leczenia. Istnieją doniesienia mówiące o trwałych zaburzeniach funkcji seksualnych, utrzymujących się po odstawieniu fina-sterydu i dutasterydu [3].
Zasady leczenia przerostu prostaty
Leczenie farmakologiczne nie jest tak skuteczne, jak leczenie operacyjne, ale może zapewnić wystarczające złagodzenie objawów. W przypadku gdy terapia nie przynosi efektów, leczenie operacyjne jest kolejnym krokiem. Pacjenci z przerostem prostaty mogą doświadczyć całkowitego zatrzymania moczu. Stan taki w szybkim czasie może doprowadzić do ostrego uszkodzenia nerek. Objawami są bezmocz oraz silny ból podbrzusza. Konieczny jest wówczas pilny kontakt z lekarzem i zacewnikowanie chorego. Podobne objawy, jak te występujące w rozroście gruczołu krokowego, mogą być obserwowane w raku tego narządu (wiek jest jedynym z głównych czynników ryzyka tego nowotworu). Rak prostaty często daje przerzuty odległe do kości (dlatego nie wolno bagatelizować bólów kostnych u mężczyzn), rzadziej do wątroby, płuc czy mózgu. Jest to nowotwór o powolnym przebiegu. Leczenie może obejmować operację, hormonoterapię, chemioterapię i radioterapię. Warto zwracać szczególną uwagę na leki mogące prowadzić do zatrzymania moczu, szczególnie te o silnym potencjale antycholinergicznym oraz sympatykomimetyki (np. pseudoefedryna i fenylefryna w lekach na przeziębienie).
Leki, na które trzeba uważać u pacjentów z przerostem prostaty
Pacjenci ze zdiagnozowanym przerostem prostaty najczęściej rozpoczynają terapię przy użyciu blokerów receptora alfa-adrenergicznego lub inhibitorów 5-alfareduktazy [4]. W związku z tym istnieją grupy leków, które są przeciwwskazane u tych chorych ze względu na ryzyko interakcji lub które można stosować jedynie z ostrożnością [4-6]. Takie grupy leków przedstawiono w tabeli 1. Na szczególną uwagę zasługuje pseudoefedryna, która jest składnikiem wielu preparatów złożonych. Większość producentów wyraźnie zaznacza w ulotkach, że przyjmowanie takich połączeń jest przeciwwskazane u mężczyzn z przerostem prostaty [7].
Surowce naturalne w leczeniu przerostu prostaty
Znaczenie preparatów naturalnych w przeroście gruczołu krokowego jest ograniczone. Według badań klinicznych skuteczne mogą być preparaty zawierające wyciąg z kory śliwy afrykańskiej. Popularne preparaty zawierające wyciąg z palmy sabalowej różnią się znacznie jakością i rodzajem ekstraktu. Dostępne wyniki badań i raporty Europejskiej Agencji Leków wskazują, że najskuteczniejsze będą wyciągi heksanowe, które w Polsce są niedostępne.
Źródło:
- American Urological Association, AUA guideline on the management of benign prostatic hyperplasia: Diagnosis and treatment recommendations, 2003.
- S. Youssef, Medicines Use Reviews: A practical guide, w: „Pharmaceutical Press”, 2010.
- A.M. Traish, J. Hassani, A.T. Guay,
- M. Zitzmann, M.L. Hansen, Adverse side effects of 5α-reductase inhibitors therapy: persistent diminished libido and erectile dysfunction and depression in a subset of patients, w: „The Journal of Sexual Medicine”, 2011, 8(3): 872–884.
- AUA. Guideline on the management of benign prostatic hyperplasia: diagnosis and treatment recommendations, 2004.
- BNF 72, BMJ Group, „Pharmaceutical Press”, September 2016, London.
- S.A. Francis, F. Smith, J. Malkinson, A. Constanti, K. Taylor, Integrated Pharmacy Case Studies, First edition, w: „Phar- maceutical Press”, 2014. ChPL Ibuprom Zatoki, ChPL Metafen Zatoki.
Tekst opublikowany w numerze 2/2019 czasopisma Recepta