Pilotaż przeglądów lekowych – program, który może odwrócić piramidę świadczeń zdrowotnych
Przeglądy lekowe gwarantem bezpieczeństwa
O znaczeniu nowej usługi w aptekach w kontekście poprawy bezpieczeństwa farmakoterapii mówiła również dr n. farm. Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków. Zwróciła uwagę, że obecnie pacjenci, którzy idą do apteki, nie sięgają wyłącznie po leki zaordynowane przez lekarzy, ale również preparaty dostępne bez recepty, suplementy diety oraz wyroby medyczne. – Niestety przez to narażeni są na problem interakcji lekowych, a także obniżenie skuteczności farmakoterapii. Wsparcie ze strony farmaceuty, które dodatkowo może wiązać się z powtórną konsultacją z lekarzem, zoptymalizuje proces leczenia – przekonywała Kowalczuk. – W konsekwencji farmakoterapia będzie prowadzona skuteczniej, efektywniej i przede wszystkim w sposób bardziej bezpieczny dla pacjenta – dodała.
Ekspertka zwróciła również uwagę na inny aspekt nowo wdrażanych usług. Jej zdaniem realizacja przeglądów lekowych to pierwszy krok pozwalający wyjść poza dotychczas stworzone ramy zawodu.
– Z jednej strony pozwoli to na zbudowanie jeszcze większych kompetencji po stronie farmaceutów, ale też skonsoliduje nasze środowisko i spowoduje, że wszyscy, dążąc do tych samych celów, będą mieli poczucie bycia częścią jakiegoś większego planu – oceniła dyrektor NIL.
Czas na prawdziwą współpracę z lekarzami
Obecna podczas inauguracji prof. Agnieszka Masztalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, podkreśliła, że farmaceuci powinni na dobre zagościć w procesie farmakoterapii pacjentów i stać się członkami zespołów podstawowej opieki zdrowotnej. Również ona zwróciła uwagę na problem wielolekowości, który pogłębiany jest dodatkowo przez różnorodne suplementy i leki bez recepty przyjmowane przez pacjentów na własną rękę. – W którymś momencie robi się z tego koktajl niebezpieczny dla zdrowia pacjenta. Współpraca między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzem rodzinnym a farmaceutą jest więc niezbędna – mówiła konsultant i zachęcała jednocześnie do wymieniania się doświadczeniami i budowania kompleksowej opieki nad pacjentem.
Profesor zwróciła również uwagę na konieczność odwrócenia piramidy świadczeń, która obecnie stoi na głowie. – Obserwujemy bardzo duży nacisk na opiekę szpitalną i specjalistyczną. Wspólnie powinniśmy zrobić wszystko, żeby ta piramida stanęła na podstawie, a tam jest podstawowa opieka zdrowotna i opieka farmaceutyczna – oceniła prof. Mastalerz-Migas.
Z tą argumentacją zgadzają się koordynatorzy projektu przeglądów lekowych. – Cieszy mnie, że dzięki wdrażaniu pilotażu, będziemy mogli rozpocząć mozolny proces odwracania piramidy świadczeń zdrowotnych. Liczę, że docelowo uda się farmaceutom wyjść poza apteki ze swoimi usługami – podkreśliła dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska.