Szczepienie przeciw COVID-19 a wystąpienie zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością
Podmiot odpowiedzialny w porozumieniu z Europejską Agencja Leków, Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) wystosował informację dotyczącą potencjalnego ryzyka wystąpienia zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością po zastosowaniu szczepionki przeciw COVID-19.
Szczepionka w postaci zawiesiny do wstrzykiwań jest wskazana do czynnego uodporniania osób dorosłych (w wieku 18 lat i starszych) w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Po zastosowaniu szczepionki bardzo rzadko obserwowano wystąpienie zakrzepicy i małopłytkowości, w niektórych przypadkach z towarzyszącym krwawieniem. Działania niepożądane obejmowały ciężkie przypadki zakrzepicy żylnej, m.in. zakrzepicę zatok żylnych mózgu, zakrzepicę żył trzewnych oraz zakrzepicę tętniczą współistniejącą z małopłytkowością. Przypadki te wystąpiły w ciągu pierwszych trzech tygodni po szczepieniu i dotyczyły głównie kobiet w wieku poniżej 60 lat. Pracownicy ochrony zdrowia powinni zwracać uwagę na objawy przedmiotowe i podmiotowe choroby zakrzepowo-zatorowej i małopłytkowości. Osoby zaszczepione powinny zgłosić się do lekarza, jeśli po szczepieniu wystąpią u nich objawy takie jak: duszność, ból w klatce piersiowej, ból lub obrzęk nóg, utrzymujący się ból brzucha lub uporczywe bóle głowy.
Produkt leczniczy będzie dodatkowo monitorowany. Umożliwi to szybkie zidentyfikowanie nowych informacji o bezpieczeństwie. Personel medyczny powinien zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane.
Źródło:
https://www.urpl.gov.pl/pl/depo-medrol-z-lidokain%C4%85-methylprednisoloni-acetas-lidocaini-hydrochloridum-monohydricum-%E2%80%93, stan z dn. 13.03. 2023.