Expopharm – największe targi apteczne w Europie!
Expopharm to doskonała okazja do zainspirowania się nowościami i prześledzenia trendów, które w ciągu najbliższych lat pojawią się w europejskich aptekach.
Jesienią miałem ogromną przyjemność wziąć udział w kolejnej edycji tych targów. Tym razem odbyły się w Monachium. Expopharm to największe targi w Niemczech i na kontynencie, co widać po liczbie hal, wystawców i odwiedzających z wielu krajów europejskich. Targi odbywają się co roku i aby zagwarantować komfort dojazdu, raz organizowane są na północy Niemiec w Düsseldorfie, a raz właśnie w Monachium.
Co w tym roku najbardziej mnie zaciekawiło? Jakie są trendy i nowości w aptekach? Podzielę się tym z Wami w poniższym tekście.
Dron dostarczy leki
O dronach mówi się bardzo dużo, widzimy je coraz częściej w użyciu. Prezentacja firmy LabFly jest jednak ogromnym krokiem do przodu. Firma otrzymała w 2024 r., jako pierwsza w Niemczech, zgodę i certyfikat na autonomiczne loty z towarami niebezpiecznymi. Czym innym jest lot drona robiącego filmy lub zdjęcia, a czym innym transport próbek do badań czy leków. LabFly zbudował widoczne na zdjęciu urządzenie, zawierające bezpieczną komorę, w której możemy schować i przetransportować leki, próbki do badań i inne substancje niebezpieczne. Firma prowadzi już liczne testy i przenosi nas z fazy prototypów i fantazji do realnego, praktycznego zastosowania. Dron po uzyskaniu zgody na lot może być wysłany w dowolne miejsce w celu dostarczenia towarów. Co najciekawsze, cały lot odbywa się autonomicznie. Operator wydaje jedynie zgodę na start, co jest wymogiem prawnym. Dalej dron samodzielnie leci z punktu A do punktu B. Po wylądowaniu w określonym miejscu, pracownik placówki medycznej, a także apteki, umieszcza ładunek w bezpiecznej komorze, potwierdza ten fakt i dron kontynuuje zaplanowany lot.
Każdy z Was z pewnością wyobraża sobie, jak wielkie możliwości ma przed sobą taka technologia. Idąc za trendami, od dłuższego czasu rekomenduję przebudowy aptek w celu stworzenia wygodnego miejsca do konsultacji farmaceutycznej. Nie pomyślałem jednak, że w wybranych aptekach warto rozważyć miejsce na lądowisko dla drona. Niedawno mieliśmy do czynienia z powodzią, która spowodowała wiele strat i tragedii ludzkich. Czy w przyszłości to dron będzie w takiej sytuacji najszybszym sposobem na dowiezienie z hurtowni do odciętej od świata apteki leku pilnie potrzebnego dla przebywającego w okolicy pacjenta? A może tak będzie się odbywała dystrybucja drogich, deficytowych produktów? Czas pokaże, jak użyta zostanie ta technologia.
Wirtualne szkolenia
Symulatory znamy głównie z branży lotniczej. Wszędzie, gdzie koszt używania realnych produktów jest wysoki (jak w lotach samolotami), buduje się zaawansowane symulatory, co pozwala obniżyć koszty nauki, a także przećwiczyć tysiące różnych sytuacji dzięki niskim kosztom ćwiczeń w wirtualnym świecie. Od wielu lat wirtualna rzeczywistość towarzyszy nam coraz częściej: od zabaw na popularnym SnapChat, przez samochody wyświetlające komunikaty na szybach, na operacjach prowadzonych w okularach podpowiadających lekarzom kolejne ruchy kończąc.
W Niemczech testowane są różne metody użycia wirtualnej rzeczywistości do szkoleń. Na zdjęciu prezentowany jest system, który pozwala na trenowanie przygotowania leków recepturowych. Farmaceuta zakłada okulary, bierze do rąk manipulatory i nagle znajduje się w recepturze apteki. Może użyć dowolnego urządzenia, przygotować dowolny produkt i sprawdzić efekty swojej pracy. Niezwykły realizm tej symulacji zaskakiwał wszystkich. Wielu użytkowników testowało nawet przewracanie czy zrzucanie naczyń i byli zaskoczeni poziomem realizmu tych sytuacji. Doskonałe narzędzie dla studentów farmacji i stażystów! Kiedy zobaczymy pierwsze takie symulatory w naszych szkołach i na uczelniach? Pewnie niedługo, biorąc pod uwagę, jaką radość sprawiała nauka na tym sprzęcie i jak długa kolejka ustawiała się, aby spróbować.
Wirtualna rzeczywistość ma jeszcze jedno ciekawe zastosowanie – szkolenie z zakresu rozmowy z pacjentami w aptece. Dzięki sztucznej inteligencji system może doskonale zasymulować dowolny typ pacjenta zgłaszającego się przy „okienku”. Farmaceuta może wirtualnie przeprowadzić wywiad, postawić diagnozę i zarekomendować leki oraz inne działania. Na koniec może sprawdzić, czy zrobił wszystko zgodnie z procedurami i standardami. Tego typu symulacje pozwalają przećwiczyć wiele niestandardowych sytuacji i przygotować szkoloną osobę do rozwiązywania problemów.
Zielona farmacja
Niemcy zawsze były liderem w zakresie poszukiwania rozwiązań dobrych dla środowiska. Jednocześnie branża farmaceutyczna ma ogromne trudności ze spełnieniem wielu wymogów zielonej transformacji. Z tego powodu cieszy, że na wielu stoiskach akcentowano poszukiwanie rozwiązań dających możliwość zmniejszenia wpływu na zanieczyszczenie środowiska. Na zdjęciu zaprezentowane są biodegradowalne opakowania na leki, które stosuje się w aptekach i innych placówkach do podzielenia dawek dla pacjentów. Model, w którym wszystkie leki pacjenta przepakowuje się do kasetek na miesiąc terapii, jest znany w wielu krajach. Pacjent nie otrzymuje pudełek z lekami, a gotowe, dobrze opisane kasetki na każdą porę dnia. Taką usługę (czasami refundowaną) świadczą liczne apteki oraz domy opieki. Jest ona bardzo pomocna dla pacjentów, szczególnie starszych i mniej samodzielnych. Od wielu lat marzy mi się, aby była możliwa w polskiej aptece. Wielu pacjentów – dzieci lub seniorów – z pewnością zapłaciłoby za posortowanie leków i przygotowanie takiego opakowania ze wszystkimi lekami. Opakowania biodegradowalne można albo użyć ponownie, albo zutylizować jako papier lub kompost.
Nowoczesne apteki
Dla każdego z Was, kto planuje przebudowę swojej apteki, Expopharm to doskonała okazja, aby zainspirować się rozwiązaniami. Na licznych stoiskach pokazanych na zdjęciach widać technologiczne atrakcje, które można użyć w aptekach: elektroniczne etykiety cenowe, listwy świetlne reklamujące produkty przy półkach czy multimedialne kioski zabaw dla dzieci. Wiele firm posiadających rozwiązania zwiększające atrakcyjność wnętrza oraz poprawiających nowoczesny wizerunek apteki promowało swoje produkty na targach. Mahoniowe meble, moździerze czy szkła zdobiące wnętrza aptek są już tylko eksponatami w muzeum. Apteki to dziś nowoczesne obiekty – pacjenci chcą kupować nowoczesne i skuteczne leki, więc oczekują podobnego wizerunku od aptek. Warto rozważyć tę inspirację.
Automatyzacja – odpowiedź na brak personelu
Na wielu stoiskach targowych rozmawiałem z dostawcami rozwiązań, które mają usprawnić zarządzanie apteką. Każdy z nich wskazywał, że kierowniczki i właścicielki aptek zgłaszają w całej Europie braki personelu fachowego. Mamy więcej ludzi starszych (wyż demograficzny), większe potrzeby w zakresie leków, a personelu fachowego nie przybywa w odpowiednim tempie. Widać to szczególnie w mniejszych miejscowościach. Jednym z rozwiązań są różnego rodzaju automaty. Systemy do obsługi pacjentów umożliwiają samodzielny wybór leków, wprowadzenie e-recepty czy nawet połączenie się z farmaceutą lub lekarzem on-line i skorzystanie z porady. Oczywiście niezbędne są nadążające za takimi rozwiązaniami regulacje prawne, ale już widzimy, także u nas, że testowane są kioski samoobsługowe w aptekach. Ciekawe, czy pacjenci przyszłości zdecydują się na zakupy poprzez wirtualnego farmaceutę.
Podróże kształcą
Wychodziłem z Expopharm z głową pełną nowości, inspiracji i trendów. Na koniec jeszcze porozmawiałem chwilę o drukarce, która przenosi na papier dokładnie ustaloną dawkę naszych leków. Czy w przyszłości zamiast kupować opakowania z tabletkami, automat w aptece nam je wydrukuje, tak jak przewidują to twórcy Flexdose Printer?
Zachęcam, zaplanujcie wyjazd na Expopharm 2025 od 16 do 18 września w Düsseldorfie. Do zobaczenia!