Technicy w Wielkiej Brytanii rozważają zmianę zawodu
Nawet 1/3 techników farmaceutycznych w Wielkiej Brytanii rozważa zmianę zawodu – powodem jest niskie wynagrodzenie oraz brak uznania w oczach pracodawców.
Nadmierny stres, niedobory kadrowe, niesatysfakcjonujące wynagrodzenie i słabe możliwości rozwoju – to główne czynniki wpływające na ogromne zniechęcenie do zawodu brytyjskich techników farmaceutycznych. Wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma „Research in Social and Administrative Pharmacy” wyraźnie wskazują, że 16 proc. techników uczestniczących w badaniu już aktywnie poszukuje pracy w innej branży, natomiast 37 proc. stwierdziło, że odejście z zawodu i zmiana pracy to kwestia niezbyt długiego czasu.
Co zdaniem ankietowanych techników generowało u nich największy stres? Jednym z głównych powodów chęci porzucenia białego fartucha były kwestie zbyt niskich wynagrodzeń i brak możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Okazuje się jednak, że przyczynkiem do minorowych nastrojów wśród personelu aptek były również niedobory kadrowe w placówkach (93 proc. ankietowych techników w aptekach ogólnodostępnych wskazało je jako czynnik wywołujący stres), czy… niedobory leków, które wskazywane były przez 78 proc. techników farmacji pracujących w szpitalach i 76 proc. techników farmaceutycznych z aptek ogólnodostępnych. Autorzy badania, naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze, zwrócili uwagę, że problem tej grupy zawodowej może wynikać z braku systemowego wsparcia i wewnętrznego poczucia braku wartości, jaki odczuwają technicy. Zdaniem prof. Ellen Schafheutle, rozwiązaniem byłoby priorytetowe potraktowanie kwestii rozwoju zawodowego techników, wdrożenie mentoringu zawodowego, a także właściwa polityka płacowa.
Źródło:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1551741124003887, stan z dnia 28.11.2024 r.