Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach coraz bliżej
Sejm, odrzucając poprawki do nowelizacji tzw. ustawy covidowej zaproponowane przez Senat, wprowadził możliwość wykonywania szczepień w aptekach. Ustawę skierowano do podpisu prezydenta.
W połowie maja br. Senat zaopiniował cztery poprawki do uchwalonej 15 kwietnia br. przez Sejm nowelizacji Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Jedna z nich usuwała zaproponowany przez posłów przepis mówiący o możliwości wykonywania szczepień w aptekach.
18 maja br. sejmowe komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zarekomendowały odrzucenie wszystkich zaproponowanych przez Senat zmian. Podczas głosowania, które odbyło się 20 maja br., posłowie ostatecznie odrzucili poprawki senatorów do tzw. ustawy covidowej. Tym samym nowelizacja ustawy otworzyła drogę do umożliwienia pacjentom uzyskania szczepienia w aptece. Przyjęta przez Sejm regulacja czeka już tylko na podpis prezydenta.
Ministerstwo Zdrowia określi wymagania szczepień w aptekach
24 maja br. MZ skierowało do konsultacji dwa projekty rozporządzeń dotyczące szczepień w aptekach i ustalenia wymagań z nimi związanych. Pierwszy z nich to projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Wśród podmiotów uprawnionych do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 wymienia się w nim także apteki ogólnodostępne.
Z kolei druga z projektowanych regulacji określa wymagania, jakie musi spełnić lokal apteczny, a także jego wyposażenie. Jest to projekt rozporządzenia MZ zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki.
Szczepienia w aptekach są więc już na ostatniej prostej. Jak poinformował rzecznik NIA, pierwsi pacjenci będą mogli otrzymać szczepionkę w aptece tuż przed wakacjami.
Na początek szczepienia przeciw COVID-19
Dzięki odrzuceniu przez Sejm poprawek Senatu pacjenci będą mogli szczepić się przeciwko w aptekach, ale wyłącznie przeciwko COVID-19. Na ten moment MZ nie przewiduje rozszerzenia uprawnień farmaceutów do kwalifikowania i szczepienia w aptece przeciwko innym chorobom, np. grypie (co jest realizowane w 40% państw europejskich).
Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19, konieczne jest ukończenie odpowiedniego kursu organizowanego przez CMKP. Jak podaje NIA, uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 ma już blisko 9 tys. farmaceutów, a ok. 6,3 tys. może dokonywać kwalifikacji (dane z 25 maja br.).