Sprzedaż apteczna przyśpiesza
Jak wynika z danych IQVIA, w pierwszym półroczu 2022 roku apteki osiągnęły obroty o 16,9% (wartościowo) większe niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Wzrost wynika zarówno z większej sprzedaży w ujęciu ilościowym (o 11,2%), jak i jest wynikiem wzrostu cen.
– Rynek rośnie, gdyż nie mamy już obostrzeń covidowych jak w tamtym roku, m.in. otwarte są galerie handlowe, w których to apteki znacząco zwiększyły swoje sprzedaże. Czynnikiem wzrostu jest również napływ migrantów spowodowany przede wszystkim wojną w Ukrainie – komentuje Magdalena Marciniak z IQVIA.
Liczba aptek niemal stabilna
W ciągu ostatniego roku ubyły 262 apteki. Do sieci 5+ należy aktualnie 45,1% aptek. Rośnie udział aptek, które funkcjonują w tzw. sieciach wirtualnych. Są to de facto apteki niezależne, należące do indywidualnych aptekarzy, którzy podejmując decyzję o przystąpieniu do sieci wirtualnych, wzmacniają szanse swoich placówek na konkurencyjnym rynku. Według najnowszych danych IQVIA do tego typu sieci należy już 23% aptek funkcjonujących w Polsce. Silną pozycję (3. lokata) ma wśród nich Program Partnerski e-PGF, do którego przystąpiło już blisko 850 aptek (o nowej spółce utworzonej przez PGF S.A. do rozwoju programu rozmawiamy z Marzeną Siemińską, członkiem zarządu e-PGF Program Partnerski Sp. z o.o. ).
Coraz mniej leków Rx w strukturze sprzedaży aptecznej
Sprzedaż leków refundowanych stanowi zaledwie 32% obrotów aptecznych. Przykładowo jeszcze w roku 2016 ich udział wynosił 39,4%. Pacjenci ponoszą zatem zwiększone koszty leczenia, na co dowodem jest coraz większy udział leków nierefundowanych (21,6% versus 18,9% w roku 2016). W tym kontekście umacnia się rola farmaceutów jako doradców wspomagających pacjentów w wyborze produktów (także w zakresie zamienników).