COVID-19 – kolejna fala?
Od kilku tygodni notuje się wzrost zachorowań na COVID-19 w Europie Zachodniej. Średnia tygodniowa liczba nowych zachorowań na milion mieszkańców wynosi we Francji prawie dwa tysiące chorych, a w Niemczech ponad tysiąc. U naszych zachodnich sąsiadów, kraju o 80-milionowej populacji, w ciągu minionych trzech tygodni zanotowano ponad milion zakażeń, a tysiąc ciężko chorych pacjentów jest hospitalizowanych na oddziałach intensywnej opieki.
Wzrost zachorowań na COVID-19 wynika z bardziej zakaźnej, ale z kolei mniej groźnej formy Omikronu (subwariant BA.4 i BA.5). Jednocześnie w Europie Zachodniej opisywane są nowe, niespecyficzne objawy, takie jak: krótkotrwały spadek ciśnienia tętniczego czy omdlenie. Osoby zaszczepione bez obciążenia chorobami przewlekłymi mogą przechodzić zakażenie SARS-COV-2 wariantem Omikron BA.4/BA.5 bez żadnych objawów.
Także w Polsce od połowy lipca obserwujemy znaczący wzrost zachorowań na COVID-19. 15 lipca odnotowano prawie 2 tysiące nowych zakażeń w ciągu doby. W ostatnim tygodniu zaobserwowaliśmy wzrost o 40% w stosunku do ubiegłego tygodnia. W ciągu doby wykonywanych jest około 8 tysięcy testów w kierunku SARS-CoV-2.
Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w kraju pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, zdiagnozowano 6 030 000 przypadków. Z powodu COVID-19 zmarło 116 468 osób.
Pomimo wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnim czasie, w przychodniach oraz szpitalach nie widać istotnego wzrostu świadczeń i hospitalizacji udzielanych zakażonym pacjentom. Hospitalizowanych jest około 900 osób. Ten pozytywny obraz może wynikać z nabranej przez Polaków odporności pochodzącej zarówno z wykonanych szczepień, jak i przechorowania zakażeń SARS-CoV-2 w poprzedniej fali.
W Polsce wykonano 54 640 099 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest 22 520 382 osób, co stanowi 59,3% populacji. Pierwszą dawkę otrzymały 22 740 573 osoby.