Przegląd wydarzeń tygodnia [13 – 17.03.2023]
Tygodnik w dwumiesięczniku. Przeglądamy ważne i interesujące wydarzenia w naszej branży.
Automatyzacja określi odpłatność za leki
Zdaniem Federacji Porozumienie Zielonogórskie lekarze nie powinni zajmować się określaniem poziomu refundacji leku na recepcie. Federacja uczestniczy w pracach zespołu Ministerstwa Zdrowia do spraw automatyzacji procesu refundacji. Automatyzacja powinna w pierwszym etapie przypisać do leku refundowanego odpowiedni poziom odpłatności uzależniony od klasyfikacji leku [ICD-10] powiązany z cechami pacjenta, w kolejnym kroku korelowany z danymi o rozpoznaniu lekarskim u pacjenta. Docelowo poziom refundacji powinien być przypisywany pacjentowi automatycznie na platformie P1. Ułatwi to pracę również farmaceutom realizującym recepty.
https://www.federacjapz.pl/index.php?mnu=wiadomosc&id=1121 https://www.gov.pl/web/zdrowie/refundacja-z-automatu
Rentowność łańcucha dostaw leków jest istotnym elementem bezpieczeństwa lekowego
Podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych wiceminister Maciej Miłkowski potwierdził, że ministerstwo dostrzega problem malejącej rentowności sprzedaży leków refundowanych i uznaje, że wpływa to na bezpieczeństwo lekowe kraju. Temat marż hurtowych i aptecznych jest konsultowany w ramach prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej.
Już za miesiąc I Forum Farmacji Aptecznej
Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne organizuje w dniach 14-15 kwietnia konferencję szkoleniową poświęconą opiece farmaceutycznej, recepturze aptecznej, marihuanie medycznej oraz prawno-etycznym dylematom farmaceutów. Patronat nad wydarzeniem, dzięki któremu można uzyskać 24 punkty twarde, objęli: Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny, prof. dr hab. n. med. Radzisław Kordek, J.M. Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz prof. dr hab. n.med. Anna Kilanowicz-Sapota, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UMed Łódź.
Głównymi partnerami konferencji są Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi i Polska Grupa Farmaceutyczna.
Liczba tygodnia: 5,2 %
Sprzedaż apteczna w I połowie marca wzrosła o 5,2 % w stosunku do I połowy lutego br. Najwyższe wzrosty odnotowano w segmencie wyrobów medycznych. Więcej danych w najnowszym cyklicznym raporcie opublikowanym przez PEX PharmaSequence.
https://www.pexps.pl/files/upload/files/PEX_RaportCzastkowy_20230316K.pdf
Liczba tygodnia [2]: 256
Tyle właśnie leków i wyrobów medycznych znajduje się na obowiązującej od 15 marca liście antywywozowej opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Poprzednia lista z 16 stycznia br. zawierała 269 pozycji.
https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2023/21/
17 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Snu!
Pamiętajcie, że dobry sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
🛌A Wy, ile czasu poświęcacie na sen w ciągu doby?🌛 #ŚwiatowyDzieńSnu #DobrySen #Senea #Zdrowie