Dzielimy się doświadczeniem
Chcesz spotkać doświadczonych farmaceutów oraz ekspertów z Polski i ze świata? Uczestnicząc w webinarach dostępnych na portalu Pharmacy College Poland, poznasz ich cenne doświadczenia, które pomogą Ci w codziennej pracy z pacjentami.
Pharmacy College Poland to ośrodek edukacyjny, którego powstanie zostało zainicjowane przez Polską Grupę Farmaceutyczną we współpracy z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego misją jest inspirowanie farmaceutów do pogłębienia wiedzy farmaceutycznej.
W ubiegłym roku działalność Pharmacy College poświęcona była w znacznej mierze problematyce związanej z rozwojem pandemii COVID-19. O tej tematyce rozmawialiśmy m.in. z dr. n. med. Ernestem Kucharem (webinar #14), dr Joanną Bogusz, a także z prezesem Śląskiej OIA dr. n. farm. Mikołajem Konstantym. Już w tym roku, niemal rok po wybuchu pandemii, podsumowaliśmy akcję #PharmacyHeroes w rozmowie z mgr farm. Katariną Fehir Šola, Prezydentką European Association of Employed Community Pharmacists in Europe (EPhEU), ogólnoeuropejskiej organizacji reprezentującej farmaceutów pracujących w aptekach, członkinią Chorwackiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Chorwackiej Izby Farmaceutycznej
Aktualnie webinary przygotowywane przez ośrodek podejmują przede wszystkim zagadnienia związane z rozwojem opieki farmaceutycznej. Gościmy polskich i zagranicznych farmaceutów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami praktycznymi zarówno w zakresie organizacji świadczeń opieki farmaceutycznej, jak i omawiając konkretne przypadki pacjentów i modelowe interwencje farmaceutyczne
Moderatorem webinarów jest dr n. farm. Piotr Merks, farmaceuta z prawie 20-letnim doświadczeniem, obejmującym również wieloletnią pracę w aptekach otwartych i szpitalnych w państwach o zaawansowanych systemach opieki farmaceutycznej. Jako jeden z aktywnych promotorów wprowadzenia opieki farmaceutycznej w Polsce poświęcił temu zagadnieniu również część swoich autorskich webinarów, np. #17, #24 i #26.
O opiece farmaceutycznej
Jednym z największych wyzwań opieki farmaceutycznej jest praca z pacjentami w podeszłym wieku. Prowadzenie bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii geriatrycznej to szczególnie złożone zadanie. Tematowi optymalizacji farmakoterapii osób starszych, przeglądów lekowych dla tej grupy pacjentów, polipragmazji i działań niepożądanych poświęcony był webinar #44 z dr hab. n. med. Agnieszką Neumann-Podczaską z Pracowni Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ekspert webinaru kieruje m.in. pierwszymi w Polsce Studiami Podyplomowymi „Opieka farmaceutyczna w geriatrii – teoria i praktyka”, jest członkiem European Academy for Medicine of Ageing (EAMA) i kierownikiem projektu „Opieka farmaceutyczna w geriatrii (OF – Senior)”.
Przeglądy lekowe są jednym ze standardów nowoczesnej opieki farmaceutycznej. Według zapowiedzi ekspertów z Zespołu ds. Opieki Farmaceutycznej powołanego przez Ministra Zdrowia wkrótce w Polsce staną się przedmiotem pilotażu otwierającego ich wdrożenie jako jednego ze świadczeń opieki farmaceutycznej. Swoje doświadczenia w prowadzeniu przeglądów lekowych w szpitalach i aptekach otwartych w kanadyjskiej prowincji Alberta omawiała niedawno mgr farm. Małgorzata Karolak. Po ukończeniu farmacji na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nasza ekspertka odbyła staż kliniczny w szpitalu St. Boniface General Hospital w Winnipeg, następnie pracowała jako farmaceuta kliniczny w Rexall Outpatient Pharmacy na Uniwersytecie Alberta w Edmonton, zajmując się pacjentami po przeszczepach organów, pacjentami onkologicznymi, pacjentami z HIV/AIDS, pacjentami z mukowiscydozą i wymagającymi specjalistycznego leczenia na choroby autoimmunologiczne. Czynnie zajmowała się również szczepieniem pacjentów oraz szeroko zakreśloną opieką farmaceutyczną w domach opieki dla seniorów. Podczas webinaru #45 wraz z prowadzącym dr. n. farm. Piotrem Merksem omawiali też szereg konkretnych przypadków pacjentów.
Gościliśmy wielu farmaceutów zagranicznych. Dr Jaime Nead, farmaceutka kliniczna z Children's Hospital of Eastern Ontario w Ottawie, w trakcie webinaru #29 przekazała solidne podstawy wiedzy związanej z wprowadzaniem usługi przeglądu lekowego. Omówiła proces opieki farmaceutycznej jako realizację planu leczenia skoncentrowanego na pacjencie. Dr Kaviyarasan Mahalingam dokonał m.in. przeglądu strategii zapobiegania i łagodzenia skutków uszkodzeń nerek i przedstawił przykłady leków powszechnie z nimi kojarzonych. Natomiast dr Kevin Chung zajął sią farmakogenomiką jako nowym narzędziem pomocy pacjentom (#34). Kendra Southwood z Abbotsford Regional Hospital oraz Rosa Del Giudice ze Szpitala Dziecięcego Wschodniego Ontario w Ottawie dzieliły się swoim farmaceutycznym doświadczeniem klinicznym (#47), związanym m.in. z opieką nad pacjentami leczonymi metodą CIV (Continous Intravenous Infusion – ciągły wlew dożylny) oraz leczeniem kompleksowego zespołu bólu regionalnego.
Praktyczne rekomendacje dotyczące rozwiązywania problemów lekowych pacjentów referował podczas autorskich wykładów dr Piotr Merks (np. webinar #36 i #38). Obraz kliniczny polekowej niewydolności nerek po nadużywaniu ACE – I, NLPZ i dietetyków przybliżył por. mgr farm. Tomasz Harężlak, specjalista farmacji klinicznej (#43).
Różnorodność tematyczna
Tym, co wyróżnia webinary Pharmacy College, jest z pewnością różnorodność tematyczna. Oprócz opieki farmaceutycznej przedmiotem spotkań były również tematy dotyczące m.in. komunikacji z pacjentem, szczepień przeciwko COVID-19 w aptece, a nawet standardów ubioru farmaceuty.