Farmaceuta 3.0
Automatyzacja
Wielu historyków promuje hipotezę, że rozwój ludzkości napędza dążenie do wygody. Począwszy od wynalezienia koła, żaglowca, silnika parowego, a na kalkulatorze i komputerze kończąc. Sklepy pełne są produktów, które mają zwiększyć naszą wygodę życia. Widać to doskonale w niesamowitym rozwoju sieci sklepów Żabka, które funkcjonują w kategorii zwanej po angielsku „convenience stores”, czyli „wygodny sklep”, który ułatwia nam życie.
Jaki więc jest farmaceuta 3.0? Z pewnością warto, aby poszukiwał rozwiązań ułatwiających nie tylko codzienne życie, lecz także pracę w aptece. Jeszcze niedawno prowadziłem długie dyskusje z wieloma właścicielami aptek na temat sensu wymiany komputera w aptece na lepszy, szybszy, wygodniejszy. Dziś nie powinniśmy w ogóle prowadzić takich rozważań, tylko wymieniać, modernizować! Każda minuta stracona przez farmaceutę w oczekiwaniu na reakcję systemu czy przez pracującego w sobotę „dyżuranta” na poszukiwanie na klawiaturze klawisza F12 to strata ogromnych pieniędzy w skali miesiąca, a przede wszystkim brak zadowolenia pracującej osoby, który wpływa na jakość pracy.
Nowoczesny farmaceuta 3.0 poszukuje automatyzacji procesów w aptece. Warto wdrażać każdą technologię, która wykona za nas lub przyśpieszy naszą pracę. Zapytajcie znajomych zarządzających lub pracujących w innych aptekach, jakie nowinki technologiczne stosują. Za chwilę okaże się, że u sąsiada wykorzystuje się specjalne urządzenia do automatyzacji przyjęcia towarów czy przeprowadzenia remanentu. Gdzieś indziej system automatycznie zarządza cenami i oszczędza czas wcześniej tracony na rozważanie, czy podnieść cenę, czy utrzymać starą, a jeśli podnieść, to o ile.
Zachęcam Was do przeglądania wszystkich procesów, które wykonujecie każdego dnia i poszukiwania możliwości automatyzacji. Poświęcony na to czas i nakłady na ich wdrożenie zwrócą się z nawiązką w jakości i szybkości pracy zespołu w aptece. A przecież efektywność pracy załogi aptecznej jest najbardziej istotnym elementem tego biznesu. Oto jeden z dobrych przykładów wdrażania nowej technologii z ostatnich lat – panele fotowoltaiczne. Jeszcze dwa lata temu przedsiębiorcy prowadzili debaty na temat czasu zwrotu z inwestycji, kręcili nosem, że trzeba na to czekać nawet 7 lat. Mądrzy po prostu instalowali, wiedząc, że dziś jest to 7 lat, a za rok lub dwa będą to 3 lub 4 lata. Efekt jest taki, że już dziś czerpią korzyści i nie przejmują się kolejną podwyżką cen prądu.
Współpraca
W nowoczesnym podejściu do edukacji dzieci spotkamy się bardzo często z zasadą 4K. Nie ma ona nic wspólnego z rozdzielczością telewizorów – jest akronimem od czterech kluczowych umiejętności, niezbędnych w nowoczesnym świecie. Są to: krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja. Zachęcam każdego farmaceutę, aby rozwijał w sobie i promował wszystkie te cztery umiejętności. Z perspektywy zarządzania apteką szczególny nacisk warto położyć na rozwijanie zdolności do kooperacji. Świat indywidualistów skończył się już wiele lat temu. Nigdy nie wrócimy do czasów samotnej pracy naszej wspaniałej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie, która spędzała wiele godzin w laboratorium i odkrywała nowe pierwiastki i metody ich pozyskiwania (choć współczesne biografie wskazują, że miała ogromną pomoc wielu współpracowników i męża, który konstruował dla niej narzędzia). Dzisiejszy świat to praca zespołowa, kooperacja.
Farmaceuta 3.0 to osoba w pełni otwarta i wspierająca kooperację, dbająca o warunki, organizację i oprzyrządowanie pracy całego zespołu aptecznego. Magister farmacji w aptece, ze względu na swoje wysokie kompetencje oraz uprawnienia, powinien być liderem zespołu. To zobowiązanie! Rolą osób decyzyjnych w organizacjach jest większe zaangażowanie i wspieranie innych jej członków. Przed magistrami farmacji, a kierownikami aptek w szczególności, stoi ogromne wyzwanie i odpowiedzialność za kreowanie warunków i zasad działania całego zespołu pracowników placówki.
Pamiętajmy o czwartym „K” – kooperacji! W dobrej organizacji każdy członek zespołu wkłada do wspólnej pracy swoje doświadczenia, wiedzę i opinię oraz czerpie z siły całości.
Bądź 3.0! Zmiana jest codziennością, otwartość ułatwia nam życie, powoduje, że nie tracimy energii na narzekanie – skupiamy się na rozwoju. Automatyzacja ułatwia nam pracę i czyni ją szybszą i wygodniejszą. Codzienna troska wszystkich w aptece o dobrą współpracę (kooperację) buduje miłe i efektywne miejsce pracy, w którym możemy liczyć na koleżankę lub kolegę i wszystko wychodzi łatwiej.