Kobieta ciężarna z alergią w aptece
Budezonid
Donosowe glikokortykosteroidy są lekami pierwszego wyboru, gdy w przebiegu ANN dominuje zatkany nos. Uznawane są za leki stosunkowo bezpieczne, jednak dostępne głównie na receptę. Ze względu na bardzo dobry profil bezpieczeństwa poparty badaniami jako pierwszy w tej grupie wybierany jest budezonid. Inne leki z tej grupy również uważa się za bezpieczne i skuteczne.
Leki, które można polecić na podstawie badań
Poniżej przedstawiono leki, które można zarekomendować pacjentce ciężarnej w przypadku braku rezultatów przy stosowaniu leków pierwszego wyboru. Aby ograniczyć wchłanianie substancji do krążenia ogólnego podczas stosowania leku do worka spojówkowego, należy uciskać kanalik łzowy przy kąciku oka przez minutę, a następnie usunąć nadmiar roztworu chłonną chusteczką.
Momentazon
Obecnie na rynku dostępne są preparaty bez recepty zawierające mometazon w postaci aerozolu do nosa. Mometazon jest uznany za równie bezpieczny, co inne glikokortykosteroidy, lecz mimo to u pacjentek ciężarnych z ANN preferowane jest stosowanie budezonidu.
Pomimo przesłanek potwierdzających bezpieczeństwo stosowania mometazonu przez kobiety w ciąży producenci donosowych preparatów OTC odradzają jego stosowanie kobietom ciężarnym.
Difenhydramina
Pacjentkom z ANN proszącym o preparat miejscowy możesz również zaproponować preparat donosowy z difenhydraminą w postaci kropli do nosa. Choć nie jest to preparat pierwszego wyboru, a badania skupiają się głównie na jej podaniu ogólnym, difenhydramina uznana jest za substancję bezpieczną w I i II trymestrze ciąży.
Azelastyna
Preparaty do stosowania miejscowego z lekiem przeciwhistaminowym – azelastyną w postaci aerozolu donosowego lub kropli do oczu – ze względu na niewielkie wchłanianie do krążenia ogólnego mogą być zalecane do stosowania przez kobiety w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały, że azelastyna ma działanie teratogenne, natomiast brak jest wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u ludzi. Z uwagi na fakt, że jest ona stosowana jedynie miejscowo, ChPL dopuszcza jej ostrożne stosowanie w ciąży z wyłączeniem I trymestru.