Praca farmaceuty w Republice Irlandii
W przypadku antykoncepcji hormonalnej należy jeszcze wziąć pod uwagę jeden bardzo ważny fakt. Nie każdy stosunek musi być stosunkiem za obopólną zgodą. Osoba, która przyszła do nas po pomoc, może być ofiarą gwałtu, dlatego jako na osobie wykonującej zawód medyczny spoczywa na nas Duty of Care, czyli obowiązek opieki. I tak, Duty of Care nie jest ograniczony tylko do tej konkretnej sytuacji, jest to bardzo szerokie pojęcie, natomiast jeśli w tym konkretnym przypadku mamy podejrzenie, że do gwałtu doszło – nie możemy obok tego przejść obojętnie. Ale ponieważ z naszą pacjentką jest wszystko super, nie ma podstaw, by odmówić wydania pigułki, to nie pozostaje nam nic innego, niż wydanie. Cena pigułki w zależności od pigułki i apteki waha się (średnio) między 25 a 40 euro. Jedynymi, które nie płacą za tabletkę są panie, posiadające kartę medyczną (GMS). Każda konsultacja czy sprzedaż EHC jest ewidencjonowana w komputerze, a papierowa kopia konsultacji przechowywana zgodnie z wytycznymi.
Konsultacje diabetologiczne
Aby dodatkowo pomóc naszym pacjentom, kolejną usługą, którą wykonuje farmaceuta w sieci, w której pracuję, jest tzw. “5 points diabetes check”, czyli pięć punktów do konsultacji, które pomogą nam ocenić, czy pacjent ma predyspozycje lub zagrożenie cukrzycą. Ponieważ taka konsultacja wymaga, aby farmaceuta poświęcił pacjentowi trochę więcej czasu niż przy innych konsultacjach, przeważnie umawiamy się z pacjentem na konkretną godzinę. Zachęcamy go, żeby przyszedł jak najwcześniej rano, na czczo. Gdy już przyjdzie, siadamy z nim w pokoju konsultacyjnym, rozmawiamy, ustalamy, czy pacjent ma jakieś predyspozycje – wrodzone lub nabyte – żeby być potencjalnym cukrzykiem (np. w przypadku cukrzycy typu 2 – powyżej 40 r.ż, nadwaga, cukrzyca w rodzinie, podwyższone ciśnienie lub podniesiony poziom cholesterolu). Gdy już uda nam się dowiedzieć wszystkiego, co powinniśmy, przechodzimy do naszych pięciu punktów. Są to:
- Pomiar glukozy we krwi. Używając jednorazowych lancetów, pobieramy od pacjenta kroplę krwi, którą nanosimy na pasek testowy a następnie badamy w glukometrze. Wyniki otrzymujemy w przeciągu kilku sekund.
- Badanie ciśnienia krwi. Każda apteka ma dostępny ciśnieniomierz, którym farmaceuta lub przeszkolona osoba może przeprowadzić test. Wyniki są interpretowane na podstawie skali, którą zna każdy badający, ale jest też dostępna w formie papierowej, zawsze w okolicach ciśnieniomierza.
- BMI. Na podstawie pomiaru wzrostu i wagi, farmaceuta określa BMI pacjenta. W prawie każdej aptece dostępna jest waga i taśma, dzięki której możemy zmierzyć wzrost, żeby obliczyć Body Mass Index.
- Pomiar obwodu pasa. Ponieważ udowodniono związek między otyłością brzuszną, a ryzykiem wystąpienia cukrzycy, uwzględniono ten pomiar w teście.
- Ćwiczenia, które mają bezpośredni i bezsprzeczny wpływ na zdrowie fizycznie. Zalecamy naszym pacjentom co najmniej 30-minutowy wysiłek fizyczny dziennie.
Gdy już mamy wszystkie pomiary i wyniki testów, rozmawiamy z pacjentem na temat wyników, tłumaczymy je i pomagamy zrozumieć. Naszym zadaniem jest upewnić się, że pacjent rozumie, to co do niego mówimy i jakie są konsekwencje zaniedbania zagrożenia cukrzycą. Nie mamy na celu wystraszenia pacjenta, tylko rzetelne i bezstronne przedstawienie wyników. W miarę możliwości możemy pacjentowi pomóc, ale nie możemy go oceniać czy ośmieszać, absolutnie niedopuszczalne i nieakceptowalne jest trywializowanie czy umniejszanie jego obaw lub wątpliwości. Na każdym etapie powyższego testu tłumaczymy, co będziemy robić. Nie możemy przecież biegać po aptece za przerażonym pacjentem krzycząc – ja chcę tylko kropelkę Twojej krwi!! Pacjent musi się czuć komfortowo i to do nas należy zbudowanie takiej atmosfery. Po każdej pięciopunktowej konsultacji pacjent dostaje kopię swoich wyników, które, jeśli zechce, może potem przedstawić lekarzowi. Farmaceuta przechowuje kopię apteczną zgodnie z wytycznymi przez określony czas. Informacja o konsultacji zostaje odnotowana w komputerze. Koszt takiej usługi wynosi 10 euro.
Podsumowanie
Opisane wyżej serwisy to tylko niektóre, którymi na co dzień zajmuje się irlandzki farmaceuta. Przeważnie to apteka jest pierwszym punktem kontaktu z pacjentem w przypadkach nagłych i nie tylko. To do nas należy „pokierowanie” pacjentem tak, aby dostał potrzebną mu pomoc. Często apteki są postrzegane jako miejsca, w których – niezależnie od okoliczności – można znaleźć pomoc, czasami w temacie zupełnie niezwiązanym ze zdrowiem (turyści uwielbiają traktować apteki jako punkt informacji turystycznej).
Należy bardzo mocno pod- kreślić, że farmaceuta to za- wód cieszący się w Irlandii ogromnym prestiżem i zaufaniem społecznym. W mniejszych wioskach, obok lekarza i właściciela pubu, farmaceuta to niemalże kolejny „lokalny celebryta”. A nawet pracując w dużym mieście można stworzyć niesamowitą więź z pacjentem i jego rodziną. To sprawia, że chce się rano wstawać i iść do pracy. I zacząć od kawy, oczywiście! A kiedy dostaje się kartkę od pacjenta, który był u nas tylko przejazdem, ale postanowił podziękować za opiekę, to dzień od razu staje się lepszy.
Tekst opublikowany w numerze 4/2020 czasopisma Recepta