Wakacyjne inspiracje
Urlop to okazja na oderwanie się od codziennych obowiązków, regenerację ciała i umysłu. Co wybrać – cyfrowy detoks w ziołowym ogrodzie, wizytę w nowoczesnym zoo, sporty wodne, a może spacer w naturalnym rosarium? W Polsce jest wiele miejsc oferujących ciekawe formy spędzania wolnego czasu. Podrzucamy kilka wakacyjnych inspiracji i zachęcamy do szukania nietuzinkowych atrakcji w bliższej i dalszej okolicy.
Podlaskie zacisze
Spragnieni wypoczynku wśród natury mogą przejść cyfrowy detoks w wyjątkowym gospodarstwie agroturystycznym na Podlasiu – Ziołowym Zakątku. Na powierzchni prawie 20 hektarów znajdują się ogród botaniczny z prawie 2000 gatunkami ziół, ziołowe SPA i skansen z chatami zdobionymi tradycyjną podlaską snycerką, wiatrakiem, drewnianym kościołem z XVII wieku.
Można tu przyjechać na kilka godzin lub kilka dni, wziąć udział w warsztatach robienia nalewek i poczuć się jak w dawnej wiejskiej zagrodzie wśród gęsi, kóz i innego inwentarza, dostępnego na wyciągnięcie ręki. Warto także spróbować lokalnych dań, przygotowywanych na bazie uprawianych na miejscu organicznych warzyw i dzikich roślin jadalnych, zbieranych w okolicznych lasach.
Przed wyjazdem koniecznie trzeba zajrzeć do sklepu zielarskiego i zaopatrzyć się w aromatyczne mieszkanki ziół, herbaty, domowe przetwory.
Jezioro Dwóch Zamków
Nieopodal miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku położone jest malownicze Jezioro Leśniańskie. Swój przydomek zawdzięcza dwóm warowniom górującym nad wodą. Są to popularny zamek Czocha i mniej znany zamek Rajsko.
Jezioro powstało na początku XX wieku w wyniku przegrodzenia zaporą rzeki Kwisy. Historię zbiornika i zapory wodnej można poznać podczas rejsów statkiem wycieczkowym z przystani pod zamkiem Czocha.
W pobliżu sporo jest plaż – zarówno „dzikich”, jak i zorganizowanych kąpielisk. Najbardziej znana jest piaszczysta Plaża Czocha z boiskiem do siatkówki plażowej, łagodnym zejściem do wody, wypożyczalnią żaglówek i rowerów wodnych, bazą gastronomiczną.
Zoo XXI wieku
Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym działa dopiero od dwóch miesięcy, ale już cieszy się olbrzymią popularnością. Jak podkreślają władze, zoo najważniejsze są tu zwierzęta, nie zwiedzający. W Orientatrium można spotkać zwierzęta, które naturalnie występują na terenie Azji. Są tu makaki, krokodyle, orangutany, najmniejszy niedźwiedź świata – niedźwiedź malajski, jeżozwierze palawańskie, egzotyczne kury. Gwiazdami są słonie Alexander i Taru. Duże wrażenie robi najdłuższy w Polsce podwodny tunel. Spacerując nim, można obserwować rzadkie rekiny brodate, jedyne w Polsce ryby gitarowe, imponujące płaszczki z półtorametrowymi ogonami.
Na górze róże
W naszym zestawieniu nie może zabraknąć gór. Nie są to jednak wyniosłe tatrzańskie szczyty ani bieszczadzkie połoniny. Zachęcamy do odwiedzenia położonych nieopodal Sandomierza Gór Pieprzowych, najstarszego pasma górskiego w Polsce. Jego nazwa, według legendy, pochodzi od ostrych, palących nasion roślin, uprawianych przed wiekami na zboczach tych gór przez zakonników.
Ze szczytów pasma rozciąga się zapierający dech widok na dolinę Wisły i Sandomierz. Sporo atrakcji dostarcza także spacer po rezerwacie. W jednym miejscu rosną trawy i krzewy charakterystyczne dla stepów, rośliny typowe dla terenów podmokłych, a przede wszystkim dzikie róże. „Pieprzówki” są największym w Polsce (prawdopodobnie także w Europie) skupiskiem tych kwiatów. Można tu spotkać aż dwanaście gatunków dzikich róż.