Zaufanie do szczepień rośnie wraz z wiekiem
Tak ocenić można wyniki najnowszego badania zaufania przeprowadzonego w 27 państwach Unii Europejskiej.
Wyniki tegorocznej analizy wskazują, że 81,5% Europejczyków uważa, że szczepionki są ważne, 85,6% wierzy w ich skuteczność, a 82,3% jest przekonana o ich bezpieczeństwie. Niestety, analiza populacyjna wskazuje na rosnącą lukę w zaufaniu do szczepionek pomiędzy pokoleniami. O ile osoby po 65. roku życia prezentują niezmienną postawę, o tyle w przypadku osób między 18. a 34. rokiem życia widać obniżający się poziom zaufania do szczepień.
W przypadku mieszkańców Polski zaufanie do szczepień deklaruje zaledwie co drugi Polak, natomiast w populacji profesjonalistów medycznych przekonanie do szczepień deklaruje 93,6%.
Polska nie ma powodów do szczególnej dumy, bowiem od 2020 roku odsetek dobrze oceniających szczepienia maleje. Niestety, na przestrzeni ostatnich dwóch lat w naszym kraju odnotowano w populacji ogólnej istotny spadek zaufania do szczepień. W 2022 roku tylko 79,9% respondentów odpowiedziała, że szczepionki są bezpieczne, co było wynikiem gorszym o 8,6% niż dwa lata wcześniej. Również dla mniejszego odsetka respondentów szczepionki są ważne – w 2022 roku takiej odpowiedzi udzieliło 80,5%, podczas gdy w 2020 roku odsetek ten był o 10,2% wyższy. Najmniejsze zaufanie społeczne obserwujmy w odniesieniu do szczepionek przeciwko COVID-19 oraz HPV, nieco większe w odniesieniu do szczepionek przeciwko grypie i MMR, tj. przeciwko odrze, śwince i różyczce.