Ekologia w aptece – jakie działania wprowadzić, aby lepiej dbać o środowisko?
Ekologia to niewątpliwie jeden z najczęściej poruszanych tematów w środkach masowego przekazu. Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że konieczne jest podjęcie w codziennym życiu niezbędnych działań w celu ratowania naszej planety. Nasze miejsce pracy to również przestrzeń, w której możemy wdrożyć wiele proekologicznych rozwiązań. Jakie to mogą być rozwiązania? Co możemy zrobić, aby być bardziej „ekologicznym” farmaceutą?
Kryzys ekologiczny zbierze swoje żniwo w kwestii naszego zdrowia
Jako pracownicy wykonujący zawód medyczny powinniśmy przykładać szczególną wagę do tego, aby kwestie ekologii nie były pomijane w naszej codzienności, także tej zawodowej. Pogłębiające się problemy ekologiczne mają wpływ nie tylko na nasz klimat, gospodarkę oraz świat przyrody. Powinniśmy mieć świadomość tego, że kryzys ekologiczny zbierze swoje żniwo także w kwestii zdrowia – nas i naszych pacjentów. Nie od dziś wiemy, że choroby cywilizacyjne, w tym większość nowotworów, to efekt zanieczyszczenia naszej planety. Ma na nie wpływ smog, który zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest ogromnym kłopotem wielu polskich miast. Powoduje on problemy z płucami, nasilenie się objawów alergicznych oraz w konsekwencji zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. To tylko kropla w morzu zależności, jakie występują wraz z zaniedbaniem kwestii ekologicznych w naszym codziennym życiu.
Skoro dużą część swojego życia spędzamy w pracy, warto dowiedzieć się, co my – farmaceuci możemy zrobić, aby pomóc naszej planecie?
Zamiana plastikowych torebek na papierowe
Rozmowa oraz obsługa pacjenta to zazwyczaj dobra okazja, aby edukować nie tylko w kwestii zdrowia, ale również ekologii. Wiemy z autopsji, jak wygląda zazwyczaj obsługa pacjenta – przeważnie nie ma nawet chwili, aby spokojnie z nim porozmawiać lub rozwiać jego wątpliwości dotyczące farmakoterapii. Jednakże wbrew pozorom możemy dbać o ekologię, pomijając w niektórych sytuacjach pytania „Czy potrzebuje pani/pan reklamówki?”. Możemy kompletnie zaniechać tego pytania, gdy widzimy, że pacjent poradzi sobie z jednym bądź dwoma lekami lub ma własną torebkę. Jeśli jednak opakowanie jest niezbędne, zaproponujmy torbę papierową. Aktualnie coraz więcej sklepów oraz aptek korzysta z tego typu rozwiązań. Co ważne, papierowa reklamówka jest zwolniona z opłaty recyklingowej, a to dodatkowo wpływa na jej atrakcyjność.
Sposoby na oszczędzanie papieru w aptecznej pracy
Kolejną rzeczą, która przybliża nas do stania się „ekologicznym farmaceutą”, jest dbałość o mniejsze zużycie papieru. Drukarka w aptece jest używana praktycznie non stop, dlatego wypracowanie metody maksymalnego wykorzystania papieru jest niezwykle istotne. Co więcej, jest to ważne nie tylko pod kątem dbałości o drzewa i środowisko, lecz także oszczędności pieniędzy. Starajmy się drukować tylko to, co niezbędne. Wszystkie ważne maile, korespondencja, informacje od przedstawicieli itp. mogą pozostać jedynie w sferze wirtualnej. Każdy z personelu może mieć dostęp do takich danych zdalnie. Są jednak pracownicy, zwłaszcza starsi, którzy nie potrafią przekonać się w 100% do korzystania z informacji na ekranie. W takiej sytuacji powinniśmy przestawić się na drukowanie maili w mniejszym formacie. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać przestrzeń na jednej kartce formatu A4.
W trakcie naszej pracy bardzo często bywa też tak, że wydrukujemy jakiś dokument, np. receptę potrzebną do sprawdzenia receptury, a pacjent zrezygnuje zwykonania leku i ten wydruk nie jest już nikomu potrzebny. Warto wtedy wprowadzić rozwiązania, które pozwolą ponownie wykorzystać zadrukowaną kartkę. Po odcięciu jakichkolwiek danych i zniszczeniu ich w niszczarce, w celu przestrzegania zasad RODO, można pociąć tą kartkę na mniejsze części. W taki oto sposób mamy miejsce do zapisywania drobnych notatek, np. kodów recept dla pacjentów.
Elektroniczna ewidencja
Ciekawym pomysłem jest także prowadzenie jakiejkolwiek ewidencji w postaci elektronicznej. Przykładem może być np. książka narkotyków i psychotropów. W sieci oraz na grupach społecznościowych poświęconych wątpliwościom, które napotykamy w naszym zawodzie, znajdują się jasne i przystępne instrukcje, jak „zmienić” formę ewidencji w łatwy sposób.
Rezygnacja z potwierdzeń płatności kartą
Niestety, w trakcie naszej pracy mamy nieustanny kontakt z papierem, który służy do drukowania paragonów oraz wydruków z terminalu. Wiąże się to z dużą zawartością bisfenoli na paragonach, które przecież niemal przez cały czas wręczamy pacjentom. Jeśli chodzi o działania prozdrowotne, to coraz więcej korporacji podejmuje działania, aby zniwelować liczbę paragonów na rzecz wirtualnych potwierdzeń zakupów, dążąc do ulepszenia składu papieru przeznaczonego do sprzedaży. Jako farmaceuci musimy drukować paragony, jednak wydruk z terminalu, który jest potwierdzeniem zapłaty kartą płatniczą, nie jest naszym obowiązkiem. Starajmy się od tego odzwyczajać pacjentów. Oczywiście, zdarzają się osoby, które potrzebują tego wydruku, jednak jest ich niewiele. Niedrukowanie tego typu potwierdzeń to po pierwsze duża oszczędność papieru, , a po drugie – mniejszy kontakt z tego typu papierem.
Działania na rzecz ekologii w aptece internetowej
Pakowanie paczek w sposób przyjazny środowisku to temat rzeka. Obecnie wiele firm zajmujących się e-commerce wdraża wiele nowych pomysłów, które są proekologiczne. Jest to dodatkowy atut, ponieważ w dzisiejszych czasach zarówno klient sklepu odzieżowego, jak i pacjent w aptece jest dużo bardziej świadomy ekologicznie. Dobrą praktyką jest wtórne wykorzystywanie kartonów, które mamy w aptece z różnego rodzaju dostaw, a także wypełniaczy paczek, folii itp. – oczywiście po uprzednim usunięciu wszelkiego rodzaju danych osobowych lub biznesowych opisanych przy pierwotnym wykorzystaniu danego opakowania.
Dodatkowo atrakcyjne ceny np. dermokosmetyków, których producent dba o aspekt ekologiczny, także przyniosą pozytywny skutek.
***
W obecnej sytuacji klimatycznej na świecie dbanie o środowisko powinno być nadrzędnym priorytetem naszym władz oraz nas samych. Wyżej wymienione i opisane ekologiczne alternatywy w codziennej pracy farmaceuty na pewno wpłyną pozytywnie na naszą planetę. Starajmy się, aby w naszym zabieganym życiu zawodowym znaleźć chwilę na wdrożenie tego typu rozwiązań.