Farmacja jest kobietą!
Klub Farmaceuty PGF objął patronatem akcję „Farmacja jest kobietą”, która ma przybliżyć opinii społecznej temat nowych uprawnień, które otrzymali farmaceuci wraz z wejściem w życie ustawy o zawodzie farmaceuty. Jak pokazuje raport opracowany na potrzeby akcji, dla farmaceutek, które stanowią aż 83% magistrów farmacji, ważnym czynnikiem motywacji zawodowej jest, wybrzmiewająca również w nowej ustawie, odpowiedzialność za drugiego człowieka.
Według danych raportu Ministerstwo Zdrowia z 2019 roku aż 90,4% Polaków deklarowało swoje zaufanie do farmaceuty. Okres pandemii pokazał, że rola szeroko pojętego zawodu aptekarza musi ewoluować. Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła nowe usługi, takie jak przegląd lekowy (obecnie na etapie pilotażu), wykonywanie prostych badań diagnostycznych oraz cieszące się dużą popularnością wśród pacjentów szczepienia przeciwko COVID-19 i grypie.
Raport „Farmaceutki w pandemii” pokazuje, jak zmiany w polskim systemie opieki zdrowotnej oraz okres pandemii wpłynęły na panie wykonujące ten zawód. Aż 81,5% farmaceutek czuje się zmotywowane przez poczucie większej odpowiedzialności za zdrowie pacjenta. Pomoc drugiemu człowiekowi – mimo zwiększonej w okresie pandemii liczby codziennych zadań, zarówno zawodowych, jak i prywatnych oraz rodzinnych – stawiają na pierwszym miejscu i uznają za siłę napędową do wykonywania tego zawodu.
„Farmacja jest kobietą” to kampania edukacyjna, której celem jest promocja nowych kompetencji zawodowych farmaceutek i zwrócenie uwagi na rozszerzenie zakresu usług, jakie świadczone są w aptekach. Na potrzeby kampanii opublikowano m.in. filmy z Katarzyną Bosacką i znanymi farmaceutkami – Anną Krysiewicz, Zofią Winczewską i Pauliną Front, przedstawiające tematykę nowych uprawnień farmaceutycznych.
O idei akcji rozmawialiśmy podczas webinaru Uniwersytetu e-PGF z jej inicjatorką, dr n. med. i zarazem mgr farm. Ewą Wietrak, działającej od 20 lat w dziale badań i rozwoju firmy Nutropharma, a od niedawna również Prezes Zarządu tej spółki.