blind football
AktualnościNewsy branżowe

PGF wspiera reprezentację Polski w blind footballu!

Reprezentacja Polski w blind footballu wyruszyła na mistrzostwa Europy, które odbywają się we Włoszech. W trakcie intensywnych przygotowań do turnieju reprezentantów wspierała Polska Grupa Farmaceutyczna.

Blind football to bardzo trudna dyscyplina sportu, która opiera się na klasycznych zasadach gry w piłkę nożną. Od tradycyjnego futbolu różni się jednak znacznie. Przede wszystkim zawodnicy noszą specjalne, certyfikowane opaski na oczy. Część drużyny nie widzi od urodzenia, a część z nich utraciła wzrok. Kluczowe jest także „poczucie światła”, które cechuje osoby niewidome. Osoby z „poczuciem światła” potrafią odróżnić dzień od nocy, a po wejściu do pokoju mogą określić, gdzie są okna, a także powiedzieć, czy jest zapalone światło. Opaski mają sprawić, że osoba nosząca je na oczach nie widzi kompletnie nic.
Piłka, którą grają zawodnicy w blind footballu, przypomina standardową piłkę jedynie kształtem i tworzywem. Tym, co da się odczuć od pierwszego kontaktu z nią, jest jej waga. Piłka jest zdecydowanie cięższa i twardsza, a w środku znajduje się ciężki element metalowy. Dodatkowo piłka „grzechocze”. To właśnie zmysł słuchu jest kluczowy w tej dyscyplinie i pozwala zawodnikom lepiej ocenić lokalizację piłki, tworzy także swoistą „mapę” przestrzeni.

Aby zapewnić piłkarzom bezpieczeństwo i pozwolić im lepiej ocenić swoją lokalizację, na dłuższej części murawy zamontowane są specjalne balustrady. Tego rodzaju instalacja musi być odpowiednio wykonana i certyfikowana, a uderzenie piłki o nią musi być wystarczająco głośne, aby każdy z piłkarzy mógł ocenić, gdzie znajduje się linia końcowa.

Na boisku, które jest mniejsze niż to, które znamy z meczów Ligi Mistrzów, gra po pięciu piłkarzy, w tym jeden bramkarz. Bramkarz, w przeciwieństwie do graczy z pola, nie nosi opaski na oczach i jest osobą widzącą. Jego zadaniem jest odpowiednie instruowanie swoich kolegów z drużyny.

Udostępnij:

Strony: 1 2

Archiwum numerów

© 2020 recepta.pl | All rights reserved.