Elektroniczna dokumentacja medyczna. Cyfryzacja branży medycznej i farmaceutycznej jako znak czasów
Zastosowanie danych medycznych do analiz populacyjnych ma szczególny sens w przypadku diagnostyki chorób trudno wykrywalnych o nieswoistych objawach, szybkiej progresji, nierzadko o podłożu genetycznym oraz/lub w przypadku późno uaktywniających się symptomów. Dotyczy to więc np. onkologii oraz chorób rzadkich, gdzie AI i Big Data mogą stanowić szczególne wsparcie, zwłaszcza w takich obszarach jak:
- epidemiologia molekularna,
- algorytmy diagnostyczne,
- badania i innowacje,
- medycyna personalizowana,
- value-based healthcare,
- telemedycyna i tzw. wearables.
Epidemiologia molekularna
Umożliwia rozwój medycyny spersonalizowanej w oparciu o techniki identyfikacji genomu lub poszczególnych genów. Dodatkowo ma ważne zastosowanie w identyfikacji transmisji zakażeń bakteryjnych i wirusowych, np. Staphylococcus aureus czy koronawirusa.
Medycyna spersonalizowana
Dotyczy analizy ludzkiego genomu oraz faktorów determinujących skuteczną terapię celowaną.
Warto przypomnieć sobie wykłady z farmakogenomiki.
Algorytmy diagnostyczne
Zbiory danych pochodzących od pacjentów umożliwiają np. długoterminową analizę trendów zdrowotnych oraz wykrywanie oznak wskazujących potencjalną chorobę na podstawie tych trendów.
Value-based healthcare
Opieka zdrowotna oparta na jakości to model świadczenia opieki zdrowotnej, w którym świadczeniodawcy, w tym szpitale i lekarze, są wynagradzani na podstawie wyników zdrowotnych pacjentów (PRO – Patient Reported Outcomes), a nie podejmowanych działań medycznych.
Badania i innowacje
AI wykorzystywane w badaniach klinicznych, może znacząco obniżyć koszty i skrócić czas odkrywania nowych leków.
Telemedycyna i wearables
Ta pierwsza oznacza łatwy kontakt pacjenta z lekarzem; wearables, czyli np. smartwatche – ciągłą analizę trendów i nieustanny przepływ danych medycznych pacjenta.
Technologia nieustannie zmienia sposób funkcjonowania świata, a w samym sercu tej transformacji znajdują się dane – waluta, która pozwala organizacjom na wprowadzanie innowacji i podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Trend monetyzacji danych medycznych, na pewno będzie kontynuowany w najbliższych latach. Wiele tradycyjnych podmiotów opieki zdrowotnej zdało sobie sprawę z wartości danych, które są już w ich zasięgu. Dzisiaj podmioty te wykorzystują EDM, aby na nowo zaprojektować opiekę medyczną z wykorzystaniem technologii o przełomowym znaczeniu.
Praca z anonimowymi danymi oraz AI i algorytmami, tworzonymi często przy udziale start-upów oraz firm technologicznych posiadających know-how, wymaga interdyscyplinarnego podejścia i bliskiej współpracy świata medycznego ze światem nowinek technicznych. Co prawda branża medyczna dość powoli przyjmuje innowacje i rozwiązania w zakresie danych ze względu na przepisy dotyczące prywatności i obawy związane z bezpieczeństwem. Jednak w miarę przekształcania się tej branży dane mogą stać się kluczem do lepszych wyników leczenia pacjentów. Nie należy zapominać, że to dobro pacjenta, a więc dobro każdego z nas, powinno pozostać centralnym punktem, wokół którego toczą się działania.
Źródła:
- YN. Harari. Homo deus. Krótka historia jutra. 2015.
- Menedżer Zdrowia, Termedia.pl. Dokumentacja w formie elektronicznej czy dokumentacja elektroniczna? 2021. Dostępne na: https://www.termedia.pl/mz/Dokumentacja-w-formie-elektronicznej-czy-dokumentacja-elektroniczna-,43358.html, stan z dnia 11.05.2022.
- Wikipedia. Elektroniczna Dokumentacja Medyczna. Dostępne na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroniczna_Dokumentacja_Medyczna, stan z dnia 11.05.2022.
- Portal ezdrowie.gov.pl. Czym jest Elektroniczna Dokumentacja Medyczna? Dostępne na: https://ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/elektroniczna-dokumentacja-medyczna-edm, stan z dnia 11.05.2022.
- Komisja Europejska. Zdrowie Publiczne. Elektroniczne transgraniczne usługi zdrowotne. Dostępne na: https://ec.europa.eu/health/ehealth-digital-health-and-care/electronic-cross-border-health-services_pl, stan z dnia 11.05.2022.
- Biuro Publikacji Unii Europejskiej. Elektroniczne transgraniczne usługi zdrowotne w UE (Polska). 2020. Dostępne na: https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/010144ec-fed9-11ea-b44f-01aa75ed71a1/language-pl, stan z dnia 11.05.2022.
- RBC Capital Markets. The healthcare data explosion. Dostępne na: https://www.rbccm.com/en/gib/healthcare/episode/the_healthcare_data_explosion, stan z dnia 11.05.2022.
- ALIVIA Fundacja Onkologiczna. Onkologia – W stronę polityki zdrowotnej opartej na danych. Rekomendacje dla Polski. 2020. Dostępne na: https://alivia.org.pl/public_html/alivia_org/wp-content/uploads/sites/10/2020/10/Onkologia-w_strone_polityki_zdrowotnej_opartej_o_dane.pdf, stan z dnia 11.05.2022.