Jak efektywnie zarządzać cenami w aptece – czyli narzędzia ułatwiające monitorowanie oferty konkurencji
Najlepszy monitoring cen? Dane rynkowe
Czy dysponujesz innymi możliwościami rzetelnej oceny pozycjonowania cenowego w Twoim otoczeniu konkurencyjnym? Najlepszym sposobem jest korzystanie z danych rynkowych, dostarczanych przez firmy zajmujące się monitoringiem rynku aptecznego.
Są nimi PEX PharmaSequence oraz IQVIA, zapewne obydwie doskonale Ci znane. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku współpraca z jedną z tych firm (lub obiema naraz) zapewni Ci dostęp do raportów, dzięki którym zarządzanie cenami w Twojej aptece będzie łatwiejsze i efektywniejsze. Do tego celu służą raporty zwane decyle. Zakres danych, jaki możesz w nich otrzymać, może być bardzo szeroki i w dużym stopniu uzależniony od Twoich indywidualnych ustaleń z dostawcą danych. My skupimy się jedynie na pozycjonowaniu cenowym Twojej apteki w relacji do otoczenia konkurencyjnego.
Decyle – czyli jak czytać dane o cenach
Raporty decyle pokazują nie tylko średnie ceny w otoczeniu konkurencyjnym, lecz także, co zdecydowanie ważniejsze, rozkład tych cen wraz z procentową liczbą transakcji, jakie są realizowane w danym segmencie cenowym w otoczeniu Twojej apteki. Dzięki temu możesz uzyskać znacznie precyzyjniejszy obraz. To, jak duże jest otoczenie uwzględnione w raporcie oraz ile obejmuje aptek, zależne jest od kilku czynników, z całą pewnością jednak prezentowane dane są bardzo miarodajne.
Korzystanie z raportu DECYCLE najlepiej pokazać na przykładzie. W tym artykule wykorzystam fragment raportu PEX PharmaSequence. Zobaczysz, jak w największym uproszczeniu czytać dane w nim zawarte.
Otóż wszystkie transakcje z aptek konkurencyjnych, które dotyczyły danego produktu, są podzielone na 10 decyli. Każdy decyl prezentuje średnią cenę sprzedaży z 10% transakcji. Oznacza to, że jeżeli w otoczeniu Twojej apteki było 100 transakcji na dany preparat, to każdy decyl zawiera średnią cenę sprzedaży z 10 transakcji. Decyl 1 prezentuje średnią cenę z 10 najdroższych transakcji. Decyl 2 średnią cenę z kolejnych 10 transakcji itd. aż do decyla 10, który pokazuje nam średnią cenę z dziesięciu najtańszych transakcji. Dane prezentowane są w ujęciu jednego miesiąca.