Przegląd prasy i wydarzeń tygodnia [19.06. – 25.06.2023]
Duża nowelizacja ustawy refundacyjnej już w Sejmie
23 czerwca wniesiono do Sejmu RP rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.
W projekcie zawarto m.in. nową tabelę marż aptecznych oraz zasady finansowania dyżurów aptek ogólnodostępnych w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy.
https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-1288-2023/$file/9-020-1288-2023.pdf
Nie będzie recepty rocznej?
W projekcie nowelizacji ustawy o refundacji leków Ministerstwo Zdrowia zaproponowało skrócenie czasu kuracji, jaki można zaordynować na recepcie lekarskiej dla pacjentów chorych przewlekle. Maksymalny czas kuracji wyniesie 180 dni a nie rok, jak poprzednio. Pojedyncza recepta zawierać będzie ilość leku na 2 miesiące.
Kontrole NFZ w aptekach w I kwartale objęły 17 146 recept
Kontrolerzy NFZ wykryli nieprawidłowości w 24% sprawdzonych recept. Wśród najczęstszych błędów wymienić można:
- brak zgodności przekazywanych danych ze stwierdzonym w aptekach stanem faktycznym,
- wydanie zawyżonej ilości leku,
- błędy w datach wystawienia recepty, uprawnieniach dodatkowych pacjenta, identyfikatorach oddziału NFZ lub osoby realizującej receptę, adnotacji pro familiae,
- realizację recepty przez osobę nieposiadającą kwalifikacji i uprawnień do jej realizacji.
Liczba tygodnia: 13% [r/r]
QVIA podała dane o rynku sprzedaży aptecznej w maju 2023 r. Dynamika sprzedaży rok do roku w statystycznej aptece wyniosła 13%. Liczba aptek w sieciach wirtualnych wzrosła w tym czasie o 7,3%. Wartość rynku e-commerce zwiększyła się o 24%.