Przegląd prasy i wydarzeń tygodnia [8 – 14.05.2023]
Tygodnik w dwumiesięczniku. Przeglądamy ważne i interesujące wydarzenia w naszej branży.
Farmaceuci w czołówce rankingu prestiżu zawodów
Doroczne badanie ankietowe instytutu badawczego SW Research wykazało, że farmaceuci uznawani są za profesjonalistów o wysokim prestiżu i zaufaniu społecznym. Farmaceuci zostali wskazani przez 68% ankietowanych (pielęgniarki przez 75% a lekarze przez 74%). Wysoka pozycja farmaceutów (6. miejsce w rankingu 40 profesji) cieszy tym bardziej, że w poprzednich edycjach badań nie byli oni jeszcze uwzględnieni w liście zawodów, którą mieli do wyboru ankietowani.
https://swresearch.pl/ranking-zawodow
Projekt ustawy o niektórych zawodach medyczny versus Prawo farmaceutyczne
Sejmowa Komisja Zdrowia proceduje projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, regulujący zasady wykonywania 17 zawodów medycznych, w tym techników farmacji. Naczelna Izba Aptekarska zwróciła uwagę na fakt, że projektowane rozwiązania są w niektórych aspektach sprzeczne z ustawą Prawo farmaceutyczne. Dotyczy to m.in. zasad sporządzania i wydawania środków odurzające oraz psychotropowych grupy P1 i P 2.
Liczba tygodnia: 100 [mln zł]
Na taką kwotę szacowane są wydatki, jakie apteki będą musiały ponieść w celu zainstalowania urządzeń do monitorowania temperatury i wilgotności. Obowiązek ten wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki. Przepisy te weszły w życie 11 maja, na szczęście z 3-letnim okresem na dostosowanie się przedsiębiorców aptecznych. Naczelna Izba Aptekarska zwraca uwagę na bezzasadność niektórych nowych obowiązków, np. całodobowe monitorowanie wilgotności, podczas gdy nie zostały określone w tym zakresie parametry przechowywania leków.
Nowa lista antywywozowa
12 maja opublikowano kolejne obwieszczenie w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. Wśród 256 pozycji dużą grupę stanowią insuliny.