Przegląd wydarzeń tygodnia

Przegląd wydarzeń tygodnia [13 – 17.03.2023]

Tygodnik w dwumiesięczniku. Przeglądamy ważne i interesujące wydarzenia w naszej branży.

Automatyzacja określi odpłatność za leki

Zdaniem Federacji Porozumienie Zielonogórskie lekarze nie powinni zajmować się określaniem poziomu refundacji leku na recepcie. Federacja uczestniczy w pracach zespołu Ministerstwa Zdrowia do spraw automatyzacji procesu refundacji. Automatyzacja powinna w pierwszym etapie przypisać do leku refundowanego odpowiedni poziom odpłatności uzależniony od klasyfikacji leku [ICD-10] powiązany z cechami pacjenta, w kolejnym kroku korelowany z danymi o rozpoznaniu lekarskim u pacjenta. Docelowo poziom refundacji powinien być przypisywany pacjentowi automatycznie na platformie P1. Ułatwi to pracę również farmaceutom realizującym recepty.

https://www.federacjapz.pl/index.php?mnu=wiadomosc&id=1121 https://www.gov.pl/web/zdrowie/refundacja-z-automatu

Rentowność łańcucha dostaw leków jest istotnym elementem bezpieczeństwa lekowego

Podczas  VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych wiceminister Maciej Miłkowski potwierdził, że ministerstwo dostrzega problem malejącej rentowności sprzedaży leków refundowanych i uznaje, że wpływa to na bezpieczeństwo lekowe kraju. Temat marż hurtowych i aptecznych jest konsultowany w ramach prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej.

https://www.rynekzdrowia.pl/farmacja/wiceminister-milkowski-jestesmy-nastawieni-frontem-do-branzy-bo-pacjent-dla-nas-jest-najwazniejszy,243319,6.html

Już za miesiąc I Forum Farmacji Aptecznej

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne organizuje w dniach 14-15 kwietnia konferencję szkoleniową poświęconą opiece farmaceutycznej, recepturze aptecznej, marihuanie medycznej oraz prawno-etycznym dylematom farmaceutów. Patronat nad wydarzeniem, dzięki któremu można uzyskać 24 punkty twarde, objęli: Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny, prof. dr hab. n. med. Radzisław Kordek, J.M. Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz prof. dr hab. n.med. Anna Kilanowicz-Sapota, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UMed Łódź.

Głównymi partnerami konferencji są Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi i Polska Grupa Farmaceutyczna.

https://forumapteczne.pl/

Liczba tygodnia: 5,2 %

Sprzedaż apteczna w I połowie marca wzrosła o 5,2 % w stosunku do I połowy lutego br. Najwyższe wzrosty odnotowano w segmencie wyrobów medycznych. Więcej danych w najnowszym cyklicznym raporcie opublikowanym przez PEX PharmaSequence.

https://www.pexps.pl/files/upload/files/PEX_RaportCzastkowy_20230316K.pdf

Liczba tygodnia [2]: 256

Tyle właśnie leków i wyrobów medycznych znajduje się na obowiązującej od 15 marca liście antywywozowej opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Poprzednia lista z 16 stycznia br. zawierała 269 pozycji.

https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2023/21/

17 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Snu!

Pamiętajcie, że dobry sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

🛌A Wy, ile czasu poświęcacie na sen w ciągu doby?🌛 #ŚwiatowyDzieńSnu #DobrySen #Senea #Zdrowie

Udostępnij:

Archiwum numerów

© 2020 recepta.pl | All rights reserved.