AktualnościNewsy branżowe

Apteka sercem lokalnej społeczności (in the USA)

Organizacja apteki

Wyraźny podział całej apteki na dwie sekcje – produkty dostępne bez recepty i na receptę – ułatwia pracę farmaceuty, pozwalając na maksymalne skupienie się na produktach leczniczych. Pierwszy stół jest umowną granicą, poza którą znajdują się wyłącznie produkty lecznicze wykorzystywane do realizacji recept oraz produkty wydawane bez recepty wyłącznie po konsultacji z farmaceutą (np. pseudoefedryna, lewonorgestrel 0.75 mg/1.5 mg itp.).

Konkurencja ze strony aptek wysyłkowych oraz automatyzacja pracy spowodowała, że właściciele aptek zaczęli poszukiwać alternatywnych źródeł dochodu. Rodzaje dodatkowych usług świadczonych przez apteki otwarte różnią się w zależności od prawa w danym stanie, a także – co chciałbym mocno podkreślić – od zaangażowania farmaceuty. Niektóre usługi wymagają konsultacji z lekarzem, czasami nawet obustronnej pisemnej umowy, gdzie lekarz współpracuje z farmaceutą umożliwiając farmaceucie przypisywanie określonych w umowie produktów leczniczych lub wykonywanie określonych usług. Zakres świadczonych przez farmaceutę usług może obejmować:

  • przepisywanie leków w niektórych dolegliwościach zgłaszanych przez pacjenta leki antyhistaminowe, niektóre antybiotyki itp.),
  • przedłużenie terapii leków stosowanych w chorobach przewlekłych (nadciśnienie, hypercholesterolemia itp.),
  • rozpoczynanie nowej terapii (w kilku zachodnich stanach farmaceuci mogą rozpoczynać terapię antykoncepcyjną),
  • dokonywanie zleceń na testy laboratoryjne, a także ich interpretacji,
  • wykonywanie testów w aptece (takich jak szybki test na HIV, grypę, paciorkowce oraz pomiar hemoglobiny glikowanej, poziomu cukru, ciśnienia, wagi, wzrostu itp.),
  • dokonywanie przeglądów lekowych (proces ten obejmuje przegląd wszystkich leków zarówno tych na receptę jak i bez recepty, optymalizację terapii pod kątem chorób współistniejących, alergii, działań niepożądanych, synchronizacji leków, a także dokonywania wszystkich szczepień zgodnie z aktualnymi wytycznymi publikowanymi przez wiodące instytucje).
Usługi farmaceutyczne

Niektóre apteki otwarte dodatkowo specjalizują się w świadczeniu określonych usług farmaceutycznych. Są to usługi dodatkowo płatne przez ubezpieczyciela lub opłacane przez pacjentów z własnych środków. Pacjenci zapisują się na konkretną wizytę w zależności od potrzeb 30-60 minut, podczas której spotykają się z farmaceutą w gabinecie przeznaczonym do konsultacji. Często nie są to konsultacje jednorazowe, a regularne spotkania, podczas których pacjent z chorobą przewlekłą prowadzony jest przez farmaceutę przez proces choroby.

Niektóre z dostępnych usług dodatkowych świadczonych przez farmaceutów to:

  • Poradnia cukrzycy
  • Poradnia otyłości
  • Poradnia medycyny podróży
  • Poradnia medycyny niepłodności
  • Poradnia pacjentów z wirusem HIV
  • Szczepienia

Osobiście zaangażowany jestem w następujące usługi świadczone w zakresie opieki farmaceutycznej: poradnia cukrzycy, medycyny podróży wraz z wszystkimi dostępnymi szczepieniami, pacjentów z wirusem HIV oraz dokonywanie przeglądów lekowych i testów w aptece. W większości spotkania odbywają się w pokoju konsultacji po uprzedniej rozmowie telefonicznej. Podczas konsultacji zależnie od usługi posługujemy się różnymi platformami, w których dokumentujemy udzielone świadczenia. Zaczynamy od potwierdzenia danych osobowych pacjenta, następnie dokumentujemy wszystkie alergie lekowe. Kolejno przechodzimy do dokumentacji chorób przewlekłych i dolegliwości opisywanych przez pacjenta, po czym przeprowadzamy dokładny wywiad dotyczący stosowanych produktów leczniczych oraz leków bez recepty i suplementów diety. Dodatkowo dokumentujemy odbyte szczepienia. Po zgromadzeniu wszystkich informacji przekazujemy zwięzły plan z zaleceniami i zmianami w terapii pacjenta oraz krótki opis konsultacji.

Postęp medycyny oraz wprowadzanie do obrotu wielu nowych produktów leczniczych każdego roku powoduje nie- kończące się oczekiwania pacjentów dotyczące dostępu do wiarygodnego i dostępnego źródła informacji o nowych terapiach. Pozycja farmaceutów jako zaufanych ekspertów oraz członków multidyscyplinarnego zespołu aktywnie uczestniczących w procesie leczniczym jest niezastąpiona w każdej lokalnej społeczności.

Tekst opublikowany w numerze 4/2020 czasopisma Recepta

Udostępnij:

Strony: 1 2

Archiwum numerów

© 2020 recepta.pl | All rights reserved.