Dobre CV farmaceuty. Jak znaleźć pracę i dać się zapamiętać?
Atrakcyjne curriculum vitae przydatne jest każdemu. Także farmaceucie. Posługujemy się nim na etapie poszukiwania miejsca zatrudnienia, jak i w trakcie starań o wewnętrzne awanse w obrębie struktur apteki lub innej firmy, w której świadczymy pracę. Jak dobrze się zaprezentować?
W Internecie można znaleźć standardowe wzory CV, można również zlecić opracowanie własnego życiorysu specjalistycznym firmom, które stworzą je na podstawie podanych przez nas informacji. Mimo wszystko warto poświęcić chwilę, aby przeanalizować i przemyśleć swoją wizytówkę. Ostatnio temat ten jest mi bliski, ponieważ zajmuję się przeprowadzaniem rekrutacji. Dlatego dzielę się swoimi praktycznymi spostrzeżeniami.
Zanim przystąpisz do pisania, zastanów się, jakie masz umiejętności. Dzięki praktycznym umiejętnościom farmaceutycznym możesz produktywnie wykonywać obowiązki farmaceuty. Pozwalają one również zmaksymalizować Twój potencjał. Ogłoszenia o pracę wymagają posiadania różnych zestawów umiejętności, w zależności od specyfikacji pracy. Kwalifikacje formalne farmaceuty wynikają z ukończonych studiów i stażów. Dodatkowe kwalifikacje wynikają z doświadczenia i jakości praktyki aptecznej, którą możesz udokumentować. Zwracam uwagę na kompetencje, które uważam za szczególnie niezbędne w karierze i rozwoju osobistym farmaceuty.
- Dbałość o szczegóły
Farmaceuci cechują się dużą dokładnością w swoich codziennych zadaniach. Praca z produktami farmaceutycznymi od momentu ich przyjęcia do wydania pacjentowi wymaga zwracania uwagi na każdy szczegół. Dokładność gwarantuje, że nie popełnisz błędów, które mogłyby spowodować potencjalną szkodę u pacjentów.
- Kompetencje komunikacyjne i interpersonalne
Ważne jest, by każdy wykwalifikowany farmaceuta miał wysokie umiejętności komunikacyjne. Umożliwiają one produktywną interakcję z pacjentami i personelem medycznym. Jako farmaceuta spędzasz większość czasu, komunikując się z pacjentami, głównie podczas realizacji recept. Wchodzisz w interakcję z pacjentami o różnych osobowościach. Musisz mieć doskonałe kompetencje interpersonalne, które pozwolą Ci poradzić sobie z każdym. Empatia, negocjacje, słuchanie i rozwiązywanie konfliktów to cenne wartości. Jeżeli je posiadasz, koniecznie pochwal się nimi w CV.
- Zdolności matematyczne
Dogłębna wiedza z zakresu biologii i chemii, którą uzyskałeś podczas studiów, pozwala zrozumieć skład leków i ich wpływ na organizm. Musisz dodać do nich również dobre wyczucie matematyki. Prawidłowe zamawianie leków, prawidłowe odmierzanie dawek, pakowanie odpowiedniej liczby tabletek i tym podobne czynności apteczne wymagają precyzji w posługiwaniu się liczbami i kalkulowaniu (przeliczaniu).
- Zarządzanie
Farmaceuci kładą nacisk na umiejętności menedżerskie. Apteki, zarówno ogólnodostępne, jak i szpitalne, mają różne struktury organizacyjne. Dlatego różnią się poszczególne role farmaceutów. Warto ukończyć kurs, aby być dobrym w zarządzaniu, zwłaszcza jeśli nadzorujesz innych pracowników i prowadzisz dokumentację.
- Wielozadaniowość
Wielozadaniowość to ważna cecha, która interesuje pracodawców. Bycie farmaceutą oznacza, że jesteś odpowiedzialny za wykonanie więcej niż jednego obowiązku. W trakcie pracy odbierasz telefony i odpowiadasz na e-maile, obsługujesz pacjentów, przyjmujesz, sprawdzasz i wydajesz leki oraz uzupełniasz zapasy apteczne.
- Umiejętności analityczne
W karierze farmaceuty swoje zalety ma także analityczny umysł. Dzięki takim umiejętnościom możesz identyfikować problemy w swoim obszarze obowiązków i oferować praktyczne rozwiązania. Pomagają one zrozumieć historię pacjenta i zaoferować najlepsze leczenie. Umiejętności te ułatwiają rozpoznanie wszelkich niepożądanych skutków ubocznych związanych z lekiem i wprowadzenie skutecznych zmian.
- Znajomość obsługi komputera
Aby móc zachować produktywność w pracy, farmaceuci powinni znać obsługę komputera. Daje to możliwość korzystania z podstawowych programów, takich jak poczta elektroniczna i narzędzia Microsoft Office. Farmaceuci powinni wiedzieć, jak korzystać z programów, które pomagają aktualizować dane klientów, prowadzić inwentaryzacje i zarządzać danymi dotyczącymi leków. Ważna jest umiejętność generowania raportów, korzystania z systemów monitorowania leków itp.