Prawo Farmaceutyczne
AktualnościNewsy branżowe

Pionizacja inspekcji farmaceutycznej – projekt noweli PF

Do końca roku Rada Ministrów zamierza przyjąć projekt nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne przygotowany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Tuż przed Ogólnopolskim Dniem Aptekarza projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych, ale nie okazał się najbardziej wymarzonym prezentem – głównie za sprawą zaskakujących zapisów, które ma zawierać. W nowelizacji ustawy zaproponowano wprowadzenie rocznej opłaty za posiadanie zezwolenia i wpisu do rejestru. Nie wiadomo nadal, o jakiej kwocie mowa, ponieważ ta nie została wskazana we wpisie. Pewne jest natomiast to, że będzie to nowa forma współfinansowania nadzoru przez podmioty działające na polskim rynku farmaceutycznym.

Aptekarze nie kryją zaskoczenia i zaniepokojenia planowanymi zmianami prawa.

Nałożenie kolejnych danin na podmioty prowadzące apteki przy zamrożeniu marż od 2012 roku oraz licznych problemach na rynku to ślepa uliczka do kryzysu z dostępnością leków dla polskich pacjentów – wskazał Marcin Repelewicz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej we Wrocławiu.

Oczywiście kluczowa dla inspekcji farmaceutycznej będzie jej pionizacja i ujednolicenie roli GIF jako organu nadzorującego działalność wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, co wzmocni pozycję GIF.

Nowym rozwiązaniem wpisanym do projektu jest nadzór nad medycznymi laboratoriami diagnostycznymi.

Udostępnij:

Archiwum numerów

© 2020 recepta.pl | All rights reserved.