Przegląd wydarzeń tygodnia

Przegląd prasy i wydarzeń tygodnia [25 – 30.04.2023]

Tygodnik w dwumiesięczniku. Przeglądamy ważne i interesujące wydarzenia w naszej branży.

Aptekarze dyskutują o marżach

Podczas debaty o polityce lekowej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rozmawiano o konieczności zmiany marż aptecznych. Tabela marż wprowadzona w nowelizacji 2012 roku ma charakter degresywny i aktualnie nie rekompensuje aptekarzom kosztów ich pracy i ryzyka finansowego. Przedstawiciele samorządu aptekarskiego postulują rozwiązania typu dispensing fee na poziomie gwarantującym rentowność apteki.

https://www.rynekzdrowia.pl/farmacja/na-lekach-refundowanych-zarabiaja-grosze-apteki-i-hurtownie-mowia-dosc-jestesmy-pod-sciana,245041,6.html

Czy będzie Program 70 plus?

Resort zdrowia rozważa rozszerzenie Programu Leki 75 plus na „młodszych” seniorów w przedziale wiekowym 70 – 74 lata. Skala kosztów takiego rozwiązania estymowana jest na kilka miliardów złotych.

https://www.rynekzdrowia.pl/farmacja/darmowe-leki-dla-nowej-grupy-pacjentow-w-ministerstwie-zdrowia-trwaja-prace-w-tym-zakresie,244990,6.html

Unijny wykaz leków o krytycznym znaczeniu

Komisja Europejska przedstawiła zmiany w zakresie reformy farmaceutycznej dla Europy. Ma wspierać innowacje oraz zwiększać konkurencyjność i atrakcyjność przemysłu farmaceutycznego UE. Reforma wprowadza nowe wymogi dotyczące monitorowania niedoborów leków przez organy krajowe i EMA. Przedsiębiorstwa będą zobowiązane do wcześniejszego sygnalizowania niedoborów i sporządzenia planów zapobiegania niedoborom. Opracowany zostanie unijny wykaz leków o krytycznym znaczeniu.

https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Powstanie-unijny-wykaz-lekow-o-krytycznym-znaczeniu,245068,6.html

Udostępnij:

Archiwum numerów

© 2020 recepta.pl | All rights reserved.