Przegląd wydarzeń tygodnia

Przegląd prasy i wydarzeń tygodnia [17 – 23.04.2023]

Poziom wyszczepienia populacji w Polsce należy do najniższych w Europie

W skali roku 2021 aż 60 tys. rodziców odmówiła szczepienia swoich dzieci. Brakuje też społecznej świadomości o szczepieniach dla dorosłych. Pozytywnym elementem zmiany okazało się natomiast rozszerzenie dostępu do szczepień poprzez włączenie do nich aptek. O wyzwaniach związanych z upowszechnianiem szczepień ochronnych rozmawiano na kongresie „Rzecznicy Zdrowia”.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/rzecznicy-zdrowia-polacy-szczepia-sie-rzadziej-niz-inni-w-europie

Nowy wykaz leków refundowanych będzie obowiązywać od 1 maja

We wchodzącym wkrótce w życie kolejnym wykazie leków refundowanych znajdują się m.in. nowe pozycje leków stosowanych w astmie, przeciwnowotworowych, przeciwcukrzycowych i z grupy  kortykosteroidów.  

https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2023/29/akt.pdf https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/1-maja-wchodzi-nowa-lista-lekow-refundowanych-Ministerstwo-Zdrowia-pokazalo-projekt,244814,6.html

Liczba tygodnia: 233 tys. [zł]

Tyle wynosiła w marcu sprzedaż apteczna w sektorze aptek niezależnych (1-4). IQVIA podsumowała dane o rynku aptecznym w marcu 2023. Z kolei w sektorze aptek sieciowych miesięczne obroty wyniosły 458 tys. zł. Rok do roku na polskim rynku ubyło 300 aptek indywidualnych, a liczba aptek sieciowych zwiększyła się o 38 placówek. Sprzedaż w marcu wzrosła o 11% w relacji do marca ubiegłego roku.

https://www.nia.org.pl/2023/04/17/iqvia-podsumowanie-marzec-2023/

Nowe przepisy NFZ o warunkach zawierania umów na wydawanie refundowanych leków na receptę

Już 26 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ. Zmiany porządkują niektóre dotychczasowe elementy procedury. M.in. odstępuje się od obowiązku składania wniosku w formie papierowej – możliwe jest składanie wniosku w formie elektronicznej.

https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/1774/Zarzadzenie-65_2023_DGL

Udostępnij:

Archiwum numerów

© 2020 recepta.pl | All rights reserved.