choroby weneryczne
Aktualności

Domowe testy na chlamydię i rzeżączkę

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu pierwszego testu w kierunku chlamydii i rzeżączki z możliwością pobierania próbek w domu.

Uprzednio tego typu testy wykonywać można było wyłącznie w gabinetach medycznych. Nowo wprowadzony test jest przeznaczony do użytku osób dorosłych i będzie on dostępny w aptekach bez recepty (OTC).

Jak podaje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, chlamydia oraz rzeżączka to pierwsze i drugie pod względem występowania w Stanach Zjednoczonych bakteryjne zakażenia przenoszone drogą płciową, a częstość ich występowania stale rośnie. Chlamydia to choroba wywoływana przez zakażenie bakteriami Chlamydia trachomatis; za wystąpienie rzeżączki odpowiadają dwoinki Neisseria gonorrhoeae.

Obie z nich można wyleczyć, natomiast nieświadomość pacjentów co do choroby, a więc w konsekwencji jej nieleczenie może skutkować poważniejszymi komplikacjami zdrowotnymi, w tym nawet późniejszą niemożnością zajścia w ciążę.

Test wykorzystuje zarówno wymazy z pochwy, jak i próbki moczu, które pacjent pobiera samodzielnie w domu; następnie są one badane w laboratorium. Aby skorzystać z testu, pacjent zobowiązany jest do aktywacji zestawu pobraniowego w formie online i wypełnienia kwestionariusza zdrowotnego, który oceniany jest przez odpowiedniego pracownika ochrony zdrowia. W przypadku wyniku pozytywnego lekarz kontaktuje się z pacjentem w celu ustalenia dalszych czynności.

Dzięki dostępności testów do wykonania w domowym zaciszu może zwiększyć się świadomość ludzi i wzrosnąć szansa na wyleczenie. Oczekuje się, że ograniczy to częstość występowania chorób przenoszonych drogą płciową.


Źródło:

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-grants-marketing-authorization-first-test-chlamydia-and-gonorrhea-home-sample-collection, stan z dnia 28.11.2023.

Udostępnij:

Archiwum numerów

© 2020 recepta.pl | All rights reserved.