schistosomatoza
Aktualności

Nowe leczenie dzieci chorych na schistosomatozę

Schistosomatoza to choroba tropikalna wywoływana przez przywry. Pasożyty te żywią się krwią gospodarza, bytując w jego naczyniach krwionośnych. Objawy mogą wystąpić w okresie 3–7 tygodni od początku inwazji.

Na początkowym etapie choroby pojawia rumień oraz wysypka skórna, a potem mogą dojść do nich dreszcze, gorączka, ból mięśni i stawów, biegunka z krwią i śluzem, a także krwiomocz. W ostatniej fazie choroby powiększa się wątroba i śledziona; może pojawić się wodobrzusze. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 5. do 15. r.ż. Do zarażenia dochodzi zwykle w trakcie kąpieli w naturalnych zbiornikach wodnych, w których żyją określone gatunki ślimaków – żywicieli pośrednich.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w 2021 r. profilaktyki schistosomatozy wymagało ponad 250 milionów ludzi. Brak preparatu pediatrycznego umożliwiającego leczenie dzieci znacznie ograniczał możliwość kontrolowania tej choroby. Nowym lekiem, który otrzymał pozytywną opinię naukową, jest arprazikwantel otrzymywany z prazikwantelu. Arprazikwantel powoduje u pasożytów paraliż mięśni, dzięki czemu dochodzi do rozluźnienia uścisku na ścianie żył krezowych. Pasożyty migrują następnie do wątroby, gdzie zostają ostatecznie zniszczone. Lek ten dostępny będzie w postaci tabletek do sporządzania zawiesiny w dawce 150 mg. Jego bezpieczeństwo oraz korzyści płynące z zastosowania oceniano za pomocą badań klinicznych II i III fazy, w których wzięło udział 442 dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat. Odnotowano wówczas bardzo wysoki odsetek wyleczeń – nie zaobserwowano jaj pasożytów w kale ani w moczu kilka tygodni po zastosowanej terapii.


Źródła:

https://www.ema.europa.eu/en/news/new-treatment-young-children-parasitic-disease-schistosomiasis?fbclid=IwAR2Zbe8aE9YkI-B_wDF5KNMoIHAGRdUZZlDpKvYXERKfAApJo1HUAgNiq10, stan z dnia 24.01.2024.

https://www.gov.pl/web/psse-gniezno/schistosomatoza, stan z dnia 24.01.2024.

Udostępnij:

Archiwum numerów

© 2020 recepta.pl | All rights reserved.